Judoka a condus expediția femeilor spaniole la Ekaterinburg și a rămas aproape de medalia de bronz

Maria Bernabéu a obținut cea mai bună poziție pentru expediția femeilor spaniole în Marele Șlem Rus judo cu un al cincilea loc, rămânând în lupta pentru medalia de bronz la categoria de până la 70 de kilograme. La turneul din Ekaterinburg au concurat și ei Jaione equisoain (-57), Cristina Cabaña și Isabel Puche (-63) și Sara Rodriguez (-70).

termină

Bernabéu, un judoka din Salamanca, cu sediul la Alicante, subcampion mondial (2015) și olimpic la Rio, a învins-o pe daneză Emilie Sook în prima ei luptă, dar a pierdut ulterior în finala grupei C împotriva olandezilor Sanne van dijke, care a ajuns să câștige aurul la Ekaterimburg la -70 împotriva rusului Alena Prokopenko. În play-off-ul pentru bronz, spaniola a învins-o pe brazilianca Maria Portela, dar în lupta pentru metal a căzut în mâna japonezului Saki Niizoe. Maria a terminat pe locul cinci. Sara Rodríguez nu a putut accesa lupta pentru metale.

Jaione Equisoain, În categoria -57, a învins-o pe rusa Natalia Golomidova în primul meci, dar a pierdut în următoarea în fața israelianului Timma Nelson Levy. La rândul ei, în greutatea de până la 63 de kilograme, Cristina Cabină și Isabel Puche au eșuat în prima rundă, căzând în mâna lui Amy Livesey și a rusului Daria Davydova.

Un aur, un argint și trei bronzuri în Cupa Europeană de juniori

În Cupa europeană de juniori La Coruña, participanții spanioli au obținut un aur, un argint, trei bronzuri și nouă dintre membri au fost printre primii opt din categoria lor. În -44 de kilograme, a fost în ponderea în care a existat o reprezentare națională mai mare pe podium. Și primul pas a fost pentru Mireia Rodríguez, care a luat aurul. Mai mult, Marina Garriga Da Carla Montanez au realizat bronz. În poziția a șasea și a șaptea erau Lucia Rodriguez Da Jessy Vicente, respectiv.

În -48 de kilograme, Laura Martínez a luat argintul. Categorie în care surorile respective Elena și Celia Hidalgo au făcut un al cincilea și un al șaptelea. La rândul său, Nina Estefanía Esteo a luat bronzul în până la 52 de kilograme, Unde Rocio Garcia a fost al șaptelea. Patricia torres a terminat în poziția a opta la -57, în timp ce Maria Victoria Serrano a fost al șaselea în 70 de kilograme, urmat de Montserrat Pardo. Deja la +78, Alba Henares a fost al șaptelea.