Rusoaica Maria Șarapova a câștigat sâmbătă cel de-al doilea Roland Garros și cel de-al cincilea titlu de Grand Slam, învingând-o pe Simona Halep, campioană juniori în 2008, în finala de la Paris, 6-4, 7-6 (5) și 6-4 în 3 ore și 2 minute.

câștigă

Rusul de 27 de ani a reușit să ia titlul împotriva lui Halep, de 22 de ani, într-un meci în care finaliștii au rupt serviciul de până la 15 ori.

Sharapova va urca de la opt la cincea în clasamentul WTA după ce a câștigat a treia finală consecutivă de la Roland Garros, după ce a fost campioană în 2012 și a adăugat 50 de meciuri câștigate pe zgura Parisului.

"Este cea mai dură finală de Grand Slam pe care am jucat-o vreodată. Tot respectul pentru Simona, a jucat foarte bine", a spus campioana de pe pistă, în pragul lacrimilor și după ce a urcat pe tribune pentru a-și îmbrățișa echipa.

El devine, de asemenea, prima persoană cu pașaport rus care câștigă de două ori la Roland Garros și va încasa 1,65 milioane de euro (mai mult de 29 de milioane de pesos mexicani) pentru titlu, comparativ cu cei 825.000 de euro pe care îi va primi Halep (14,55 milioane de euro). ).

"Felicitări. Ești un mare campion și meriți acest titlu (.). Au fost două săptămâni incredibile pentru mine", a spus Halep, care nu și-a pierdut calmul când Philippe Chatrier s-a adresat mulțimii de pe terenul central după prima sa finală. într-un Grand Slam.

Rusa, care în ultimele sale trei jocuri pierduse primul set, a început și ea prost, cu o dublă greșeală și oferindu-și serviciul la început pentru ca Halep să înscrie 2-0.

Dar Șarapova a recâștigat dezavantajul rapid (2-2) și a smuls serviciul de la român la 4-2, a pierdut-o din nou la 5-4 și a reușit să închidă primul set cu un 6-4, după aproape o oră de joc și 27 de grade Celsius pe termometru.

În setul secund, Sharapova a rupt la 2-0, dar Halep a reacționat (2-1) și ambele jocuri au fost adăugate cu uzură fizică, multe pauze și puncte de la până la douăzeci de schimburi.

Până când Sharapova a reușit să semneze o pauză la 5-5, a pierdut serviciul la 5-6 și a rupt din nou la 6-6, cu care setul a trebuit rezolvat în tiebreaker, după două ore de joc și un carusel de pauze.

Sharapova a ajuns să aibă un scor 5-3 în tiebreaker, dar a ajuns să dea setul cu 7-6 (5) și s-a refugiat în dressing înainte de a înfrunta setul care va fi decis de proprietarul cupei Suzanne Lenglen.

Același tipar în secțiunea finală a jocului, cu două pauze consecutive și 1-1 pe tabela de marcaj. Șarapova a preluat din nou conducerea la 3-2 și și-a risipit din nou conducerea la 4-4 și a recâștigat-o la 5-4.

În cele din urmă, cu 40-0 în favoarea și serviciul ei, rusa a încheiat un meci epic care a durat doar două minute pentru a deveni cea mai lungă finală feminină de la Roland Garros de când există recorduri, record deținut de germanul Steffi Graf și de spaniola Arantza Sánchez Vicario (3 ore și 4 minute, în 1996).

Finala din această sâmbătă a fost și prima finală feminină în care s-au jucat trei seturi din 2001, când americanca Jennifer Capriati a învins-o pe belgianca Kim Clijsters.

Și a fost, de asemenea, a patra întâlnire dintre cei doi tenismeni, mereu cu victorie pentru rus, care se confruntase cu Halep pentru ultima oară în finala ultimei ediții a Masters 1.000 de la Madrid, unde românul a reușit să smulgă și un stabilit de rivalul său.

Cu victoria sa, Sharapova a egalat numărul titlurilor de Grand Slam cu elvețianul Martina Hingins (5). Și are tot ce trebuie să facă pentru a continua urcarea în clasament, deoarece anul trecut, după ce a pierdut finala de la Paris, a fost eliminat în turul doi de la Wimbledon, în primul tur de la Cincinnati și a ratat restul sezonului din cauza unui rănire la umăr.