Cu o muncă defensivă foarte proastă, echipa mexicană a închis 2014 cu o înfrângere cu 2-3 împotriva omologului său din Belarus, într-un meci amical care a avut loc pe Borisov Arena.

mexic

Golurile câștigătoare au fost opera lui Sergei Kislyak, la minutul 49, Nikolai Signevich, la 55 și Pavel Nekhaychik, la 80. În timp ce Raúl Jiménez a marcat ambele goluri pentru El Tri, la 49 și 52.

Acest mic tur al Europei va fi, fără îndoială, de mare ajutor pentru antrenorul Miguel Herrera, nu doar din cauza rivalilor și a condițiilor cu care s-a confruntat, ci și pentru a realiza că apărarea are nevoie de multă muncă și acest lucru a fost confirmat în acest duel.

Dincolo de asta, începutul a fost pentru Mexic în dorința de a strânge rivalul de la plecare, acea fragilitate defensivă care trage cu începători sau în acest caz înlocuitori, le-a permis europenilor să ia mingea și să genereze primul pericol, de către dreapta sectorului.

Cel mai important pentru localnici s-a produs la minutul 22, în urma unei degajări slabe a lui Paul Aguilar, care l-a lăsat pe Nikolai Signevich să tragă un șut care a atins plasa din exterior.

Cei de la Concacaf au reacționat spre secțiunea finală și după ceea ce părea o penalizare pe Giovani Dos Santos, jucătorul Villarreal a filtrat el însuși o minge grozavă pe stânga pentru Alfonso González care, înainte de ieșirea portarului, și-a prăbușit șutul asupra umanității lui Siarhei. Chernik, să te duci să te odihnești așa.

Jocul a suferit o metamorfoză totală pentru complement, deoarece ambele infracțiuni s-au trezit. Mai întâi a fost cea a Mexicului într-o minge grozavă pe care Jonathan dos Santos a filtrat-o pentru Raúl Jiménez, care a controlat cu pieptul și a marcat înainte de ieșirea portarului, la minutul 47.

Bucuria a durat scurt pentru El Tri, care a fost lovit pe tablă după ce Alfredo Talavera a acoperit un penalty executat de Igor Stasevich, dar cu norocul rămas pe care l-a lăsat Serghei Kislyak care l-a împins doar în fundul plaselor, într-un minut. 49.

Jiménez a înapoiat avantajul echipei „aztece” la 52 cu o lovitură de cap precisă, dar Signevich trei minute mai târziu a atins din nou paritatea, la 55.

Deja cu oameni cu o greutate mai mare pe teren, precum Carlos Vela, Andrés Guardado și Héctor Herrera, El Tri a căutat să recâștige avantajul, dar nu s-a îngrijorat de corectarea neatențiilor lor defensive, care în cele din urmă le-a costat înfrângerea.

După un eșec incredibil al lui Aleksievich, noul venit Pavel Nekhaychik nu a ratat o revenire și pasivitatea apărării mexicane de a-l învinge pe Talavera, la zece minute de la final.

Pentru prima dată în avantaj, Belarus a rămas cu mult în urmă pentru a ieși cu victoria asupra unei echipe mexicane care a arătat clar că aspectul defensiv este locul în care trebuie să lucreze cel mai mult, atât începătorii, cât și supleanții.

Arbitrajul se ocupa de Serghei Ivanov, care avea o muncă regulată. El i-a admonestat pe Ilya Aleksievich (30) pe Nikolai Signevich (35) și pe Stanislav Dragun (77) pentru echipa gazdă. Hugo Rodríguez (94 de ani) a văzut carton preventiv pentru vizită.

Belarus.- Siarhei Chernik, Igor Shitov, Sergei Politevich, Aleksei Yanushkevich, Maksim Volodko (Sergei Matveychik, 76), Ilya Aleksievich, Mikhail Gordeychuk (Sergei Krivets, 90), Anton Putilo (Gordachev, 85), Stanislav Dragunlyak 61) (Timofei Kalachev, 57 de ani) și Igor Stasevich (Pavel Nekhaychik, 79 de ani). DT. Andrei Zigmantovich.

Mexic.- Alfredo Talavera, Paul Aguilar, Julio César Domínguez (Diego Reyes, 88 de ani), Hugo Rodríguez, Luis Venegas, Miguel Ponce (Carlos Vela, 69 de ani), Jonathan Dos Santos (Javier Hernández, 80 de ani), Jesús Manuel Corona (Héctor Herrera, 54), Arturo González (Andrés Guardado, 65 de ani), Jonathan dos Santos și Raúl Jiménez. DT. Miguel Herrera.