Echipa baleară este grav rănită în ciuda punctajului (2-2)

Atacantul japonez a condus reacția Mallorca. Foto: MONSERRAT

Este probabil ca Mallorca să fi găsit icoana pe care o căutau, dar nu și formula pentru a scăpa de stigmatul lor pierdut. Ieri l-a descoperit pe Okubo, dar abia a ajuns la el să prindă o remiză care în acest moment al turneului are deja aroma înfrângerii. Într-o zi în care fanii căutau ceva de pus în gură, abia au putut mesteca un joc remarcabil din partea japonezilor și un punct, care îi lasă pe insulari chiar mai departe de obiectivul lor. Și că Luque a insistat ca Deportivo să ia mai multe pradă, lansând două provocări pentru Mallorcanismo în a doua jumătate. Dar a ales o zi proastă, pentru că era după-amiaza lui Okubo. Mii de ochi i-au examinat fiecare mișcare, iar a lui Fukuoka nu a dezamăgit. Mai întâi l-a asistat pe Luis García și apoi l-a lovit pe Depor pentru a salva o remiză, ceea ce nu este suficient pentru Mallorca pentru mult timp (2-2).

okubo

Accidentul a fost un tostón de la început. Jocul era mai plat decât o foaie de hârtie, iar fotbalul era deprimant, aproape grotesc. Irureta îl pusese pe Munitis pe dreapta, în încercarea de a accelera procedurile lui Deportivo în drum spre Westerveld. Tehnicianul a simțit că Tuni avea să sufere în apărare și l-a pus pe cantabrian pe nisip, care s-a mișcat mult, dar întotdeauna fără sens. Cu toate acestea, grupul galician avea un drum de acces pe flanc și de fiecare dată când Munitis asociat cu Valerón el Depor găsea niște petrol. De la un fault la canar a venit prima abordare a vizitatorilor, după un șut cu piciorul stâng al lui Luque care s-a pierdut pe pistele de atletism.

Era minutul 27 și până atunci, nici măcar Mallorca nu dăduse semne de viață în atac - poate o minge încăpățânată de Okubo după o nehotărâre între César și Molina - și nici Deportivo nu se vedea cu puterea de a merge mai departe. Echipa lui Cúper părea să aibă mult avantaj în centrul terenului, iar galicienii au oferit un catalog de erori în pasă. Totul s-a îmbunătățit când Campano a început să aibă mai multă greutate în jocul de atac, pentru că atunci Mallorca avea guvernul numirii. Sevilianul s-a uitat din nou și din nou în ochii lui Romero și din pașii săi s-au născut cele mai bune momente ale insulelor, pe care Ramis le-a început cu un șut înalt (minutul 30), iar Arango s-a închis cu un șut înclinat după cea de-a unsprezecea recuperare a lui De los Santos. (minutul 39). Se părea că Mallorca bate la ușă, dar Deportivo a ieșit nevătămat.

Jocul a suferit o cădere după pauză, deoarece Luque și Okubo au decis să se înveselească după-amiaza. Catalanii și japonezii sunt fotbaliști cu o stare mimetică, cu un joc bazat pe viteză și o lovitură imensă. De aceea au preluat a doua repriză, sătui de atât de mult fotbal inofensiv. Luque a îndrăznit mai întâi cu o alergare verticală la care Tristán a continuat cu o lovitură subtilă cu călcâiul pe marginea zonei, o mișcare care s-a încheiat cu un șut de la Terrassa înainte în plasă (minutul 49). La scurt timp, Okubo a trimis un serviciu din dreapta care a găsit o scurtare perfectă a lui Luis García, care a obținut egalitatea (minutul 56).

Ședința a fost departe de a fi un meci decent, dar a câștigat în tensiune. De aceea, doar cinci minute mai târziu, Luque a marcat al doilea, după ce Munitis a făcut singura sa diagonală validă și Westerveld a respins șutul cu puțin noroc. Asta părea să rupă definitiv data, dar fără timp să respire Campano a revenit la acuzație din dreapta și Okubo a anticipat bateria centrală și Molina să înscrie egalitatea (minutul 63). Japonezii și-au accelerat procesul de adaptare la fotbalul spaniol cu ​​ținta și, întâmplător, i-au dat un punct vermilionului.

Mallorca a crezut că victoria este posibilă și a încercat să facă un pas înainte în timp ce Deportivo a dat înapoi. De los Santos a mângâiat-o pe a treia după o lovitură de cap la ieșirea din lovitura de colț (minutul 73) și acolo s-au epuizat toate munițiile echipei Cúper, care a rămas fără materii prime pentru a se apropia de Molina. Echipa mallorcană și-a lins rănile, mai presus de toate, pentru că se tem că calendarul va ajunge să devoreze o echipă care continuă să tremure.