Echipa lui Guardiola va fi în sferturi de finală, fiind a treia echipă engleză, după Manchester United și Tottenham

Londra | 13 · 03 · 19 | 00:29

închide

Distribuiți articolul

Orașul, în camere cu festival. Martin Rickett/PA Wire/dpa

Manchester City a mers pentru a-și sigila locul în sferturile de finală ale Ligii Campionilor și a măturat-o pe Schalke 04 (7-0) cu goluri de la Sergio Agüero, Leroy Sané, amândoi dublu, Bernardo Silva, Phil Foden și Gabriel Jesús pentru a face un clar 10-2 în egalitate.

Argentinianul a devenit protagonistul întâlnirii într-o primă parte marcată de dominarea clară a „Cetățenilor” și un Schalke 04 ghemuit în căutarea unei oportunități care era practic imposibilă să vină.

În ciuda unsprezece agresive pe care Dominico Tedesco le-a pus pe teren, antrenorul echipei germane, Oraș, cu Silva și Ilkay Gündogan în centrul terenului, a preluat curând mingea și a transformat întregul joc în poarta disputatului Ralf Fährmann.

La 13 minute, City, concentrat pe a profita de spatele fundașilor germani, și-a găsit primul recif, cu o pasă adâncă a lui Kyle Walker pe care Raheem Sterling a luat-o, a condus la poartă și a lăsat-o în urmă pentru Agüero pentru a întâlni un post.

Argentinianul a avertizat și nu va mai da greș. PDupă o jumătate de oră, Bernardo Silva a fost doborât în ​​interiorul zonei de Bruma iar arbitrul Clement Turpin a arătat cele unsprezece metri. Penalizarea controversată pentru mica fricțiune dintre cei doi jucători nu a fost revizuită de Turpin cu VAR și Agüero, a la Panenka, a ajuns să condamne egalitatea.

Scopul i-a trezit pe englezi și Agüero și-a atins al cincilea gol în „Campioni”'făcând o pasă bună de la Sterling și, aproape uluitor, l-a învins pe Färhmann sub picioare.

Cu Schalke forțat să înscrie trei goluri și să nu mai primească pentru a forța prelungiri, Zinchenko l-a găsit pe Sané nemarcat în trupă, la două minute după a doua, iar germanul, înaintea fostei sale echipe, a prelungit victoria.

Nici măcar epidemia de rănire a apărării, care l-a obligat pe Pep Guardiola să-l pună pe Danilo ca central, a făcut o picătură în celest, care a ieșit în a doua repriză cu aceeași atitudine ca în prima și a găsit în primele zece minute cu două goluri anulate pentru ofsaid.

Primul, de Sané, bine anulat, iar al doilea, de Sterling, prin germană, corectat de VAR și considerat bun, completând sfertul jocului.

Orașul, coborând deja revoluțiile, a mai avut timp să-i pedepsească în continuare pe Schalke și pe Bernardo deprimați Silva a legat „mâna mică” cu un șut în interiorul suprafeței și pe Phil Foden a pus setul pe tabela de marcaj profitând de o mare expediție de la Sané, înainte ca Gabriel Jesús să intre în petrecere cu al șaptelea.

City va fi în sferturile de finală ale „Campionilor” pentru al doilea an consecutiv, fiind a treia echipă engleză, după Manchester United și Tottenham Hotspur, în obținerea acestei campanii.

- Fișa cu date:

7 - Manchester City: Ederson; Walker, Laporte (Delph, m.72), Danilo, Zinchenko; B. Silva, Gündogan, D. Silva (Foden, m.64); Sterling, Agüero (Gabriel Jesús, m.64) și Sané.

0 - Schalke 04: Fährmann; Oczipka, Sane, Stambouli, Bruma; Serdar, Bentaleb, Konoplyanka; Burgstaller (Teuchert, m.79), Embolo (Skrzybski, m.69) și McKennie (Mendyl, m.74).

Obiective: 1-0, m.35: Agüero. 2-0, m.38: Agüero. 3-0, m.43: Sané. 4-0, m.56: Sterling. 5-0, m.71: Bernardo Silva. 6-0, m.78: Foden. 7-0, m.84: Gabriel Isus.

Arbitru: Clement Turpin (FRA). El i-a admonestat pe Danilo (m.48) și Zinchenko (m.69) de către localnici și pe Bruma (m.32), de către vizitatori.

Incidente: A doua etapă a optimii Ligii Campionilor disputată pe stadionul Etihad.