A fost un meci fără consecințe, cu catalani clasificați deja pentru finala dintre patru. Mario Rivillos a făcut un triplet. Lozano, recordul golurilor clubului.

Barça a încheiat neînvinsă la Minsk (Belarus) Runda Elitei a Ligii Campionilor învingându-l pe Stalitsa Minsk (6-1), într-un meci fără consecințe, cu catalanii deja clasificați în finala dintre patru și cu Mario Rivillos ca cel mai remarcabil jucător la obținerea unui triplet.

barça

Antrenorul Barça, Andreu Plaza, nu a jucat trei dintre ale sale recuzită -Adolfo, Ferrao și Daniel Shiraishi- să fie conștienți suspensie, și acest lucru a egalat puțin forțele cu niște bieloruși incomode, extrem de motivați de entitatea rivalului și de un Barça incapabil să suporte greutatea jocului. Echipa catalană a preluat conducerea, după două minute, cu un gol al lui Aicardo care le-a dat liniște sufletească în fața atacurilor directe ale bielorușilor, care a terminat de mai multe ori pe poartă în timpul primei parte.

Stalitsa Minsk a urcat la atac cu multă verticalitate, dar a neglijat tranzițiile defensive, ceea ce a dus la contraatacurile în superioritatea lui Barça, care în minutul 9 și-a extins avantajul cu un gol al lui Rivillos după combinarea cu Joselito. O dublă șansă a lui Gorbenko în două șuturi după viraj a precedat al treilea gol al Barça după o pasă lungă pe care Roger a terminat-o. Gazdele au insistat pentru restul primei reprize și munca lui Juanjo a început să se acumuleze. Postul i-a dat o mână într-o lovitură de la Gorbenko, în timp ce Grytsyna nu a ajuns să termine pentru a goli golul câteva minute mai târziu.

Cu 44 de secunde înainte de pauză, pivotul brazilian Pessoa dos Santos a primit spatele la poartă și s-a întors pentru a-l învinge pe Juanjo și a făcut 3-1. A doua parte a fost o copie de carbon a primei. Roger a avut prima șansă clară pentru Barça de a mări diferența în barele de deschidere dar imediat bielorușii i-au închis pe catalani în zona lor timp de cinci minute și l-au pus pe Dídac Plana la încercare cu patru șuturi clare. Barça a reușit să se întindă în ultimele zece minute, Arthur încercând jocuri individuale dar din nou Mario Rivillos a fost cel care și-a scos abilitățile pentru definire.

A făcut-o mai întâi în minutul 34 când a terminat un contra după ce a primit o pasă de la Joselito și cu o lansare din terenul său după ce Minsk a pierdut o minge jucând cu un jucător de portar la trei minute de la final. Căpitanul Barça, Sergio Lozano, a stabilit scorul final cu 6-1 în ultimul minut, cu un șut scăzut după ce bielorușii au pierdut o altă minge atacând în superioritate. În acest fel, și-a marcat golul 248 pentru Wilde's 247.

ABSTRACT

6 - Barça (3 + 3): Juanjo (Dídac Plana), Aicardo, Roger, Arthur, Marcenio -echipa de start-, Povill, Lozano, Mario Rivillos și Joselito.

1 - Stalitsa Minsk (1 + 0): Zmyslya (Polyakov), Gibadulin, Chibisov, Gorbenko, Zhigalko -echipa de start-, Roberto Santos, Rogovik, Mykhailo Grytsyna, Luksha, Mykola Grytsyna și Korolyshyn.

Obiective: 1-0 (min. 3): Aicardo; 2-0 (min. 9): Mario Rivillos; 3-0 (min. 11): Roger; 3-1 (min. 20): Roberto Santos; 4-1 (min. 34): Mario Rivillos; 5-1 (min. 37): Mario Rivillos; 6-1 (min. 40): Lozano.

Arbitri: Angelo Galante (ITA) și Balazs Farkas (HUN). I-au admonestat pe Korolyshyn, Polyakov și Roberto Santos pentru Stalitsa Minsk.

Incidente: Meci din a treia și ultima zi a grupei D din runda de elită a Ligii Campionilor de futsal disputat la Sala Sporturilor SCA din Minsk (Belarus).