hârtie

Roma, 15 septembrie (EFE) .- Spaniolul Alejandro Davidovich, numărul 70 în clasamentul ATP, a fost eliminat marți în prima rundă a celor 1000 de Masters de la Roma de către sârbul Dusan Lajovic (25), care l-a învins cu 6-4 și 6 -4.

După ce a atins faza eliminatorie a US Open, în care a pierdut în fața germanului Alexander Zverev, în cele din urmă finalist, Davidovich a ajuns săptămâna trecută la Roma și a reușit să treacă prin trei runde de calificare, înainte de a-și întrerupe drumul marți pe terenul 2 al Foro-ului. Italico.

Călăul său a fost Lajovic, alături de care a fost măsurat pentru prima dată în carieră și a căzut într-o oră și 44 de minute, într-un duel din care a plecat cu regret, mai ales pentru risipirea căderii suferite de rivalul său în setul secund.

Jucătorul din Málaga a pierdut cu 6-4 în primul sfert și, în ciuda faptului că a dat serviciul la începutul celui de-al doilea, a reușit să recupereze pauza în al șaselea joc și a egalat cu 3-3 împotriva unui adversar care a pierdut strălucirea și viteza.

Cu toate acestea, Davidovich nu a reușit să-și mențină serviciul în următorul joc și apoi a pierdut concentrarea. Și-a aruncat racheta din frustrare și a renunțat la al doilea set cu 6-4.

În runda următoare, Lajovic va înfrunta câștigătorul duelului dintre canadianul Milos Raonic, numărul 19 în clasament, și francezul Adrian Mannarino, numărul 39.