Europa Press · Track · 17.12.2006

бlvaro

Cicliștii spanioli Salvador Melнa, Бlvaro Alonso și Rubйn Donet au terminat pe poziția a zecea în proba de viteză a echipei, cu un timp de 1: 01.831, cu care a treia și ultima zi din a doua rundă a Cupei Mondiale au început ciclismul pe pistă la Moscova.

Trio-ul spaniol a acuzat excesiv boala lui Donet, care nu a reușit să funcționeze în condiții depline și care i-a împiedicat pe spanioli să-și îmbunătățească poziția și este că parțialele 22: 977 (al șaselea start) și 41: 317 (al șaptelea intermediar), au fost destul de plini de speranță.

Pe de altă parte, cuplurile formate din Carles Torrent-Sergio Escobar și Aitor Alonso-Unai Elorriaga au avut o performanță discretă. În ciuda faptului că în calificare nu au avut probleme să treacă, finala a fost foarte diferită și lipsa de experiență a lui Torrent și Escobar, treisprezecea în finală, a fost o placă excesiv de grea pentru amândoi, în timp ce bascii de la Cespa-Eustrak au terminat unul în urmă.

În finala aproape de ieșire, echipa de la Moscova, formată din Konstantin Ponomarev și Alexey Shmidt, a surprins grupa și a câștigat turul, la fel ca olandezii, Jens Mouris și Danny Stam, deși niciunul dintre ei nu a marcat, astfel încât victoria pentru occidentali s-au hotărât în ​​ultimul sprint.

Competiția s-a încheiat cu zgârieturile feminine, în care Gema Pascual din Madrid, departe de cea mai bună formă a sa, a fost nouă, în timp ce Leire Olaberrнa din Gipuzkoa, cu mult în urmă, nu a putut trece de locul 21, în timp ce victoria a revenit Italiei Analissa Cucinotta.