țării

Sambista Carabobeña, María Guédez, a acordat primei medalii Venezuelei în cadrul World Accord Sports Games Sport Accord, a cărei a doua ediție a început vineri în orașul Saint Petersburg, Rusia.

Într-o competiție care a avut loc la complexul sportiv Spartak, creoul a câștigat medalia de bronz în divizia de 48 de kilograme, după ce l-a învins pe sârbul Ljijan Savanovic într-un meci strâns care s-a încheiat cu 3-2.

Guédez și-a început participarea cu o victorie ușoară cu 12-1 împotriva francezei Coralie Lebredonchel, în al doilea angajament a pierdut cu 3-0 cu bulgara Galya Ivanova, care în cele din urmă avea să obțină medalia de argint.

Ulterior, în repescare, venezueleana l-a învins pe sârba Savanovic pentru a obține unul dintre cele două titluri de bronz, alături de ucraineana Olena Kunytsca. Medalia de aur a revenit triplei campioane mondiale Elena Bondareva.

Aceasta a fost a doua medalie internațională de bronz a lui Guédez în acest an. Cu doar două luni în urmă, tânăra a dat țării una dintre aceste medalii la Universiada care a avut loc în orașul rus Kazan.

„Mi-am atins obiectivul, deși nu sunt mulțumit”

„Concurența a fost foarte puternică, deoarece au existat concurenți de nivel înalt din Rusia, Belarus, Bulgaria, Ucraina. Slavă Domnului că am obținut rezultatul, deși nu sunt mulțumit, voi continua să mă antrenez pentru a obține medalia de aur, care este scopul meu ", a spus Guédez.

Jucătoarea de samba a subliniat că în primul său meci, în ciuda nervilor, a reușit să facă bine, învingându-l pe rivalul francez cu 12-1. A plecat foarte mult, iar acum, când suntem în competiție, el m-a învins fără să poată face nimic 3 -0, dar voi continua să lucrez pentru că știu că mă voi întâlni în Cupa Mondială luna viitoare ”, a spus sportivul.

Imediat sârbul s-a confruntat într-un meci foarte puternic care s-a încheiat 1 la 1 și a câștigat adversarul cu un avertisment. "Următorul meu obiectiv va fi Cupa Mondială care va avea loc și la Sankt Petersburg, mă voi pregăti în Bulgaria timp de 3 săptămâni pentru acea competiție în care voi căuta să dau medalia de aur Venezuela", a spus medaliatul pentru a termina.

A doua creolă care a avut acțiune a fost Sandra Timana, care a pierdut opțiunea medalii de bronz care se acordă în playoff prin căderea cu 3-2 alături de reprezentantul Moldovei.

Acum este rândul lui Endrimar Rodríguez

Larense Endrimar Rodríguez și Yaracuyan Sandy Mijares vor sări sâmbătă în tatami-ul Jocurilor Sport Accord pentru a lupta în diviziile feminine de 56 kilograme și respectiv 68 kilograme masculine.

Rodríguez, câștigător de medalii de bronz în urmă cu 3 ani la Campionatul Mondial, este unul dintre sportivii preferați ai țării pentru a fi pe podium, la fel ca Guédez. La rândul său, Mijares este un tânăr cu un nivel bun și dornic să atârne o medalie.

Sumo fără prea mult noroc

Sumo a fost cealaltă disciplină care a avut acțiune în prima zi a acordurilor sportive. Programul a inclus participarea venezuelenilor Ofelia Barrios și María Cedeño, care nu au avut mai mult noroc.

Barrios a reușit să-l învingă pe reprezentantul Rusiei la prima ei participare, dar a fost învins căutând un loc în finală împotriva rivalului Statelor Unite, apoi împotriva celui al Japoniei. În timp ce Cedeño a fost depășită în prima ei ieșire de către atleta mongolă.

Odată ce s-au desfășurat competițiile individuale în funcție de greutate, sâmbătă, în a doua și ultima zi a specialității sportive, se va juca turneul deschis, unde creolii vor căuta să se revendice.