Pe lângă singura echipă spaniolă, Sevilla și germană, Wolfsburg, fotbalul italian păstrează doi dintre cei cinci membri din Serie A care au început optimile de finală. Napoli și Fiorentina. La fel ca ucraineanul, cu Dinamo Kiev și Dnipro. Rusul Zenit Saint Petersburg și clubul belgian Brugge vor finaliza extragerea de vineri.

fotbalul

Pe parcurs au fost, printre altele, Inter, Roma și Torino. Și Everton, până astăzi singurul supraviețuitor al fotbalului englez, care nu va avea, douăzeci și doi de ani mai târziu, nicio reprezentare în sferturile de finală ale vreunei competiții europene.

Sevilla și-a îndeplinit rolul și statutul său de favorit. El a menținut întotdeauna controlul înainte de misiunea imposibilă cu care s-a confruntat adversarul său, Villarreal, care a înrădăcinat echipa locală pentru a încerca să întoarcă 1-3 în prima manșă. Dar îi lipsea profunzimea.

Echipa lui Unai Emery nu și-a pierdut niciodată calmul. Și a ajuns, de asemenea, să câștige la Sánchez Pizjuán (2-1) pentru a sublinia statutul său de favorit. Vicente Iborra și Denis Suárez au marcat golurile pentru Sevilla. Mexicanul Giovani Dos Santos a fost singurul din Villarreal.

Everton a fost demis din turneu înroșit. Echipa lui Roberto Martínez, care trăiește ore mici în Premier, unde luptă să nu fie retrogradat, a părăsit rău Kievul (5-2). Speranțele lor au durat o jumătate de oră, când golul lui Romelu Lukaku, golgheterul competiției cu opt goluri, a adus echipa Liverpool în meci.

Dar scopul lui Andriy Yarmolenko, al polonezului Lukasz Teodorczyk, al lui Oleg Gusev și al portughezilor Miguel Veloso și Vitorino Antunes a expus echipa engleză.

Inter și Roma sunt două dintre ilustrele rămas bun de la optimi. Setul lui Rudi Garcia, al doilea în Serie A, a fost învins în douăzeci de minute de Fiorentina (0-3), care a executat o demonstrație de eficiență în prima repriză. Penalty transformat de Gonzalo Rodríguez a pus victoria pe cale, reafirmată de spaniolul Marcos Alonso și argentinianul Jose María Basanta.

Între timp, Interul lui Roberto Mancini a pierdut din nou împotriva lui Wolfsburg (2-1), care a avut întotdeauna scorul în favoarea. Mai întâi cu golul lui Daniel Caligiuri egalat de argentinianul Rodrigo Palacio. Apoi cu danezul Nicklas Bendtner, care a condamnat accidentul și eliminarea echipei transalpine.

Celălalt rămas bun italian a fost cel al Torino, care nu a putut cu Zenit Saint Petersburg. A căzut în Rusia cu 2-0. Nu putea să se întoarcă. Au câștigat cu 1-0. Dar golul polonezului Kamil Glik a venit în timp suplimentar.

Napoli, însă, a păstrat tipul și a ajuns în sferturile de finală ale unei competiții europene pentru prima dată din 1989, când a câștigat Cupa UEFA cu Diego Armando Maradona.

După ce a câștigat la San Paolo cu 3-1, echipa lui Rafael Benítez a ținut la distanță Dinamo Moscova în Rusia (0-0) și a depășit optimile de final pe care le-a trecut și Club Brujas, care a îngropat starea revelației lui Besiktas (1-3).

Golul brazilianului Ramon Motta a încurajat echipa din Istanbul, dar succesul lui Tom De Sutter și dublul gol al congolezului Boli Bolingoli-Mbombo l-au plasat pe liderul Ligii Belgiei printre primii opt din competiție.

Dnipro a pus capăt aspirațiilor lui Ajax (2-1). Golul lui Yevheniy Konoplyanka în prelungiri a frustrat echipa lui Frank De Boer, care a avut un avantaj din timpul meciului cu ținta lui Riechedly Bazoer și care și-a recăpătat speranța în ultima parte a timpului adăugat prin Mike van der Hoorn. Dar dubla valoare a golului ucrainean l-a alungat pe campionul olandez din Europa.