Rusia eșuează în hocheiul pe gheață, sportul lor național, și este eliminată de Finlanda în sferturile de finală după ce a căzut cu 3-1

De data aceasta tăcerea a fost absolută în pavilionul Bolșoi. Și în toată Rusia. Dezamăgire totală. Nici arbitrii, nici Statele Unite nu au fost vinovați pentru înfrângere ca în prima fază. Nici o fantomă de care să se agațe. Finlanda a fost cea mai bună echipă și a eliminat gazdele în sferturile de finală ale turneului olimpic NHL de hochei pe gheață. Tragedie națională pentru că eșecul în frumosul joc este eșec la Jocuri. Ca acea amintire tristă a Cupei Mondiale a 82-a pentru fotbalul spaniol. Interesant este faptul că vremurile glorioase au fost inversate în ambele cazuri. Presiunea organizatorului a fost o placă. Statele Unite-Canada și Suedia-Finlanda vor fi semifinale, două finale olimpice avansate.

2014

Eliminarea rusă a fost corectă și nu numai din cauza superiorității finlandeze, ci din cauza propriilor greșeli și neajunsuri. Rusia a abuzat de individualitățile lor, de lupta individuală și a fost mai rău în ansamblu decât Finlanda. A tras mult mai mult pe poartă, 38 de șuturi la 22 pentru finlandezi (13-9, 11-8 și 14-5 în fiecare perioadă), dar în situații mai puțin clare. În Finlanda a strălucit nu doar portarul lor Rask, ci întreaga apărare. Alex Ovechkin, starul rus și NHL, abia a apărut. Nu se știa să arunce pe umăr echipa sau o epotică ipotetică. S-au pierdut și alți jucători. Doar Datsyuk și Kovalchuk, autorul a trei goluri în turneu, au strălucit. Într-o altă ciocnire a celor mai mulți jucători militanți din Liga Nord-americană Pro, finlandezii și-au stors mai mult din sucul de calitate. Poate și pentru că rușii s-au orientat din greșeală către jucătorii de la KHL, NHL-ul fals inventat pentru țară, dar nu au funcționat. „Petrorublos” nu au dat același fruct sau nivel. Nici antrenorul, Zinatula Bilyaletdinov, nu a fost corect în abordările și deciziile sale. Stelele pe care le scăpase de sub control și nu știa cum să le unească pentru marea ocazie.

Rusia părea să înceapă bine, când greșelile sale nu fuseseră încă observate. Înainte de mijlocul primei perioade, el a preluat conducerea. Toată lumea a mugit. A profitat de una dintre superiorități prin expulzarea temporară a unui finlandez, unul dintre momentele cheie aproape întotdeauna în hochei. Kovalchuk, a mers pe centru, după ce a deschis cutia defensivă rivală, rușii mutând peleta cu cinci jucători de teren contra patru. Dar a fost un miraj. Bucuria nu a durat nici un minut și jumătate. Apărarea rusă a început să eșueze, iar Aaltonen a mers în bucătăria portarului Varlamov. Și cel mai rău ar mai veni. Înainte de primele 20 de minute, cu doar 2.22 pentru final, Granlund, tocmai cel expulzat care a dus la poarta rusă, a furat pilula unui voinov lipsit de idei și Selanne, marea veterană vedetă nordică, a obținut 2-1.

Ironiile sorții, Vyacheslav Voinov, Slava, joacă pentru Los Angeles Kings, aceeași echipă cu americanul T.J. Oshie, care s-a arătat la penalty-uri și a pus primul cui mare în sicriul rus. Nici el, nici Ovechkin, nici însoțitorii săi, nu vor îndepărta pata acestui dezastru pentru întreaga lor viață.

Finlanda a condamnat jocul la patru minute în a doua perioadă. Granlund, pentru a-și completa marea performanță, a marcat cu 3-1. Într-o altă superioritate, Selanne a tras și ea din centru, Varlamov a deviat doar și Granlund a înscris. O aventură între Minnesota Wild și Anaheim Ducks. Într-adevăr, Rusiei îi lipsea avere în momentele decisive. Yemelin a fost dat afară pentru două minute, iar cel care și-a părăsit echipa cu patru jucători în afara terenului după ce l-a agățat pe finlandez Korpikoski în zonă. Dar când a căzut, și-a rupt buza inferioară, așa că Ovechkin l-a înlocuit în celula închisorii. Pentru o amintire mai proastă a carierei sale, de acolo a văzut al treilea gol finlandez.

Antrenorul Bilyaletdinov, un portar cu echipa care a câștigat aurul la Sarajevo 84, l-a schimbat pe Varlamov cu Bobrovski și cel puțin nu a mai înscris niciun gol. Tocmai în ultimele minute a făcut două salvări excepționale care au evitat o umilință totală. Dar nici Rusia nu a marcat.

S-ar putea susține că Rusia ar fi trebuit să mai joace un joc a doua zi după ce a învins Norvegia, cu 4-0, în play-off. Că ar fi trebuit să dubleze efortul pentru „păcat” împotriva Statelor Unite. Însă problema a fost tot timpul jocul său, propriile neajunsuri. Golul anulat a fost ghinion, nu o eroare de arbitru. Portarul american a mutat involuntar poarta puțin înainte de șut și nu prea mult, spre nenorocirea rusă. Dar în hochei, unde videoclipurile sunt revizuite cu atenție, nu există erori mari ca în fotbal. Nici nu își pot permite cu o pastilă care depășește cu mult peste 100 de kilometri pe oră și este atât de adesea invizibilă prima dată. Astfel, ceea ce ar fi putut fi un 3-2 favorabil, pentru că mai erau doar patru minute până la finalul meciului, a devenit ulterior o înfrângere crudă după prelungiri și în a opta lovitură de pedeapsă deja în „moarte subită”.

Două finale finale, două accidente de tren nordice

Finlanda va juca acum una din semifinale cu puternica Suedie, care a învins cu ușurință Slovenia cu 5-0. Va fi repetarea finalei de la Torino din 2006 câștigată clar de suedezi. În căutarea unui alt loc în finală, Statele Unite au fost confirmate ca un alt mare favorit, învingând, 5-2, Cehia legendarului Jaromir Jagr. Canada, în schimb, în ​​ciuda golului Letoniei cu 57 de șuturi la 16, a transpirat sânge pentru a-l elimina. El a trebuit să-și obțină resursele și rezistența pentru a înscrie 2-1 la șapte minute pentru final. Cu câteva secunde înainte, portarul leton Gudlevskis, de la Tampa Bay Lightnings, fusese șocat și lovit de inerția agresivității canadienilor Toews, a Chicago Blackhawks. Dar nu a existat nici o expulzare, deoarece jocul era deja oprit. În schimb, Weber de la Nashville Predators a profitat de expulzarea temporară anterioară a lui Pujacs pentru că l-a lovit pe Doughty, un alt jucător din Los Angeles Kings, cu bățul. Pujacs este doar la Dinamo Riga din țara sa. Nu toată Letonia este NHL ca Canada. Meritul său pentru diferența de nivel și rezistența sa numantină. La limita a două minute de superioritate numerică și aproape sfârșitul.

Canada va avea nevoie de mult mai mult obiectiv împotriva Statelor Unite, care pare să aibă destule. Va fi o altă repetare curioasă și mai apropiată a finalei din Vancouver 2010. Pe scurt, două accidente de tren nordice: european și american.