Echipa lui Jordi Ribera va închide prima fază a turneului în această joi împotriva Croației

Munchen | 16 · 01 · 19 | 22:03

start

Distribuiți articolul

Aitor Arino (i) și Raul Entrerrios sărbătoresc împotriva Macedoniei. EFE

Echipa spaniolă de handbal a certificat clasificarea sa pentru a doua fază a Cupa Mondială din Germania și Danemarca cu cel puțin două puncte în dulap, după câștigă miercurea aceasta cu 21-32 în Macedonia, într-un duel în care Spania a copleșit echipa macedoneană cu un start spectaculos în a doua jumătate.

O înscenare superbă care nu seamănă în nici un fel cu noul început gri al meciului echipei spaniole, în care nici măcar nu a avut succes în apărare, depășit de atacul șapte împotriva a șase din echipa macedoneană, cu atât mai puțin în atac, unde s-a întors la a fi cântărit de o serie de pitch-uri eșuate.

Dacă înaintea Bahrainului era Mohamed Husain și înaintea Japoniei Akihito Kai, cei responsabili cu amărăciunea „hispanicilor” cu salvările lor, împotriva Macedoniei, jucătorii spanioli s-au prăbușit la început cu portarul Niloka Mitrevski, care a acumulat deja cinci opriri în doar câteva minute.

Greșelile continue au condamnat Spania să ne întâlnim la nouă minute cu un dezavantaj mai mult decât deranjant de trei goluri (5-2) pe tabela de marcaj.

Dar chiar și așa echipa spaniolă, care a găsit în cele din urmă calea spre poartă în figura pivot Julen Aginagalde, și-a pierdut calmul, nici încrederea în stilul lor de joc, în ciuda faptului că Mitrevski și cluburile au continuat să le refuze obiectivul.

O credință oarbă în posibilitățile sale care începe în apărare, unde oamenii lui Jordi Ribera luau măsura de a ataca șapte contra șase pe care antrenorul macedonean, spaniolul Raúl González, îl avea de la începutul jocului.

Portarul Gonzalo Pérez de Vargas a jucat un rol fundamental în îmbunătățirea defensivă, care, cu intervențiile sale, a permis Spaniei să-și desfășoare în cele din urmă jocul rapid de contraatac.

Astfel, în cursă, Spania a reușit să egaleze (6-6) un scor în care echipa spaniolă nu a reușit să devină prima dată până aproape în minutul douăzeci (7-8), grație unui gol pe gol de Gonzalo Pérez de Vargas.

Revenirea a fost din nou scurtată prin erori de aruncare, o problemă care îi lipsea Macedoniei și pe care o găsea întotdeauna în temutul braț stâng al Kiril Lazarov, autorul a cinci ținte în prima perioadă, o cale sigură către obiectiv.

Circumstanțe nefavorabile care nu au împiedicat, totuși, că Spania sa dus să se odihnească cu un avantaj (12-13) pe tabela de marcaj, în momentul în care s-a împăcat minim cu obiectivul.

„Hispanii” și-au prelungit relația amoroasă cu golul de la începutul reprizei a doua, în care au dinamitat meciul cu un parțial răsunător de 0-5 în mai puțin de trei minute, care le-a permis oamenilor lui Jordi Ribera să se poziționeze cu o diferență de șase goluri (12-18).

Dacă în prima repriză i-a costat Spaniei o lume să precizeze șansele de gol, în a doua nu a ratat niciunul dintre primele șapte lovituri pe care le-a încercat.

O eficacitate de neînțeles fără munca defensivă spectaculoasă afișată de echipă la începutul celei de-a doua perioade, în care cu două furturi consecutive ale mingii și două opriri ale lui Gonzalo Pérez de Vargas a forțat Macedonia să renunțe la atacul șapte la șase.

A fost o previzualizare a capitulării echipei balcanice, care a ridicat public steagul alb retrăgând, la doar cinci minute în a doua jumătate, marea lor stea Kiril Lazarov.

Conștient de imposibilitatea de a depăși cele șapte goluri de avantaj (14-21) ale echipei spaniole, antrenorul macedonean Raúl González a decis să-și rezerve jucătorii principali gândindu-se la duelul de mâine cu Islanda, în care Balcanii își vor juca pasul pentru următorul faza turneului.

Spania, care mâine, joi. Croația va juca posibilitatea de a intra în runda a doua cu patru puncte în vestiar, A profitat de ocazie și pentru a-și roti piesele, dacă acest lucru l-a împiedicat să continue să mărească scorul, așa cum se reflectă în 21-32 final.

Fișa cu date:

21 - Macedonia: Mitrevski; Georgievski (-), Stoilov (-), Markoski (-), Taleski (-), Kuzmanovski (4) și Manaskov (3) - echipa de start - Ristovski (ps), Kiril Lazarov (5, 1p), Churlevski (-), Tankoski (1), Filip Lazarov (1), Krstevski (1), Popovski (-), Peshevski (6) și Serafimov (-)

32 - Spania: Pérez de Vargas (2); Solé (1p), Alex Dujshebaev (2), Raúl Entrerríos (5), Cañellas (2), Ángel Fernández (1) și Aginagalde (3) - echipa de start- Corrales (ps), Gurbindo (1), Sarmiento (2), Morros (-), Aleix Gómez (6, 1p), Ariño (3), Gideón Guardiola (-), Figueras (-) și Dani Dujshebaev (4)

Scor la fiecare cinci minute: 2-1, 5-3, 6-5, 8-8, 10-10 și 12-13 (pauză) 13-20, 14-20, 16-23, 19-25, 20- 29 și 21-32 (finală)

Arbitri: Brunner și Salah (SUI). I-au exclus pe Kuzmanovski, Manaskov, Stoilov și Popovski pentru două minute pentru Macedonia; iar Ángel Fernández și Gurbindo pentru Spania.

Incidente: meci corespunzător celei de-a patra zile a grupei B a Cupei Mondiale de handbal din Germania și Danemarca disputat la Olympiahalle din München (Germania) în fața a aproximativ 10.000 de spectatori.