• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • E-mail
  • La imprimare

WASHINGTON - „Dumnezeu este bulgar”, a declarat Hristo Stoichkov în repetate rânduri în timpul Cupei Mondiale din 1994 din Statele Unite. Va fi de latitudinea fiecărei persoane să creadă sau nu aceste tipuri de declarații, dar ceea ce este sigur este că în acea lună, o lumină s-a stabilit pe marea figură a echipei naționale bulgare și a colegilor săi. Modesta echipă din Europa de Est nu numai că a câștigat primul triumf al Cupei Mondiale, dar a ajuns apoi în semifinale. Acest lucru datorită contribuției neprețuite a crack-ului născut în Plovdiv.

marcator

Stoitchkov a fost liderul semifinalistului surpriză Getty Images din Bulgaria

Stoichkov a debutat la 16 ani pentru Maritza Plovdiv, un club din divizia a doua. Un an mai târziu a fost angajat de Zhevros Jarmanli și în 1985 a venit la CSKA Sofia, unde a excelat și a câștigat trei ligi bulgare. Saltul său la Barcelona a fost în 1990 și acolo a devenit un idol. Înainte de marea performanță la Cupa Mondială din Statele Unite, cea mai mare realizare a sa în echipa națională a fost obiectivul împotriva Franței care a eliminat galii din acel campionat. În ciuda acelui accident, nimeni nu se aștepta la nivelul extraordinar arătat de Bulgaria în Cupă.

Înainte de turneu, relația sa cu echipa națională nu era cea mai bună: "La Barcelona mă simt minunat: toată lumea mă venerează. Am câștigat patru campionate în patru ani. Pe de altă parte, când am venit la echipa națională, a existat un atmosfera
că nu mi-a plăcut. Prea multă confuzie. "În ciuda acestui fapt, în Statele Unite acest disconfort nu a fost deloc observat și Bulgaria a reușit să învingă doi campioni mondiali pentru a merge mai departe decât au visat vreodată.

Debutul nu a fost cel mai bun. Echipa lui Hristo a pierdut cu 3-0 în fața Nigeriei și nu a arătat nicio atitudine de a încerca să schimbe tabloul de bord în orice moment. Dar doar patru zile mai târziu a câștigat un meci care a fost punctul de plecare al acestei excelente campanii. Cu un gol al lui Stoitchkov la cinci minute și altul la zece din a doua repriză, echipa națională condusă de Dimitar Penev a bătut Grecia cu 4-0 și a obținut prima victorie din istorie.

La sfârșitul primei faze, Bulgaria a arătat că performanța împotriva Greciei nu a fost un miraj și a depășit în mod clar Argentina, care a ajuns fără Diego Maradona, dar a fost cea mai bună echipă din campionat până în acel moment. La Cotton Bowl din Dallas, Stoitchkov a deschis contul în minutul 16 al reprizei a doua, iar Sirakov a înscris finalul cu 2-0. Naționala bulgară a asigurat astfel calificarea în optimile de finală, unde aștepta Mexicul.

La Giants Stadium din New York, care era deja unul dintre cei mai buni jucători din turneu, a strălucit din nou pentru a oferi echipei sale clasificarea istorică în sferturile de finală. Hristo a marcat singurul gol bulgar din remiza de 1-1 împotriva Mexicului și apoi a sărbătorit victoria la loviturile de pedeapsă. Erau deja printre cei mai buni opt ai concursului.

Așa a comentat ziarul La Vanguardia despre victoria asupra Mexicului: "Au venit din estul Europei, dar se pare că aveau sânge latin, dintr-un climat cald. Pentru mulți sunt rebeli. Neprietenoși. Nepoliticos. Nepoliticos. Rău vorbit. Ei nu au prieteni în mediul rural și, eventual, nu i-ar da dușmanului nici măcar apă. Sunt capabili să calce pe ea. Se simt fotbal într-un mod diferit. Sunt anarhici. Legionarii care își cunosc doar legea. Emil Kostadinov. Jordan Letchkov, Ilian Kiriakov și Krassimir Balakov pun Bulgaria în istoria fotbalului ".

Adversara în sferturile de finală a fost Germania, campioana actuală, o echipă aproape imbatabilă în etapele finale ale Cupelor Mondiale. Și acest lucru a fost și mai dificil pentru un grup cu o experiență internațională la fel de redusă ca bulgarul. În ciuda tuturor previziunilor, Stoichkov și prietenii săi au făcut posibilul imposibil și au eliminat super-favoritul pentru a intra în semifinalele Cupei Mondiale.

Cu un gol al lui Matthäus la începutul reprizei secunde, nemții au fost la înălțimea așteptărilor și au câștigat cu 1-0 la New York. Cu toate acestea, la treizeci de minute Stoichkov a apărut pentru a decreta egalitatea și doar trei minute mai târziu, Letchkov a pus 2-1 final care a declanșat un partid popular rar văzut la Sofia. A fost meciul consacrator al lui Hristo, care a servit pentru a arăta că este un fotbalist capabil de toate. El a fost liderul emoțional și de fotbal al echipei. A jucat și a făcut joc. A fugit, a crezut el, a fugit.

După acea impresionantă manifestare de talent, Stoichkov a spus: „în această Cupă Mondială calitatea fotbalului din Bulgaria a fost arătată tuturor”. Victoria asupra Germaniei a stârnit sărbători fără precedent pentru fotbalul bulgar. De fapt, un fel de „partid popular” a fost generat cu o proclamație izbitoare: „președinte Stoichkov”. De fapt, însuși cel mai înalt președinte, Zhelyu Zhelev, și-a exprimat recunoștința față de echipa națională într-un mod public.

Stoitchkov a marcat șase goluri la Cupa Mondială Getty Images

Înainte de semifinală, directorul tehnic al Italiei, Arrigo Sacchi, și-a exprimat îngrijorarea cu privire la marele moment al figurinei rivale: „Îl vom supune pe Stoichkov la o marcare foarte atentă, dar fără a ne perturba sistemul de izolare sau marcarea zonei. Îl vom opri deși fii cu o armă ". Acel plan italian a funcționat, deoarece vedeta bulgară nu a putut face decât să transforme dintr-un penalty, iar Azzurra a câștigat cu 2-1 pentru a intra în marea finală împotriva Braziliei.

Hristo Stoichkov a intrat în meciul pentru locul trei cu un obiectiv clar: să înscrie un gol pentru a deveni cel mai bun marcator din Cupa Mondială. El a adăugat șase și a condus acel tabel special alături de Oleg Salenko, rusul care a marcat cinci goluri în același joc. Cu toate acestea, Bulgaria a fost doar o umbră a ceea ce a fost și a pierdut cu 4-0 la Los Angeles.

După înfrângere, Stoichkov a fost foarte enervat de atitudinea coechipierilor săi: "Sunt foarte supărat pe mai mulți din echipă. Puțini coechipieri au vrut să mă ajute. Sunt patru sau cinci care nu se vor întoarce la echipa națională. Am vrut să profite de jocul împotriva Suediei pentru a mai înscrie un gol și pentru a obține golgheterul la Cupa Mondială, dar a fost foarte greu. Am așteptat o pasă și nu au vrut să mă ajute. Sunt oameni care vor nu vor mai reuși niciodată. Nu au nicio categorie nici ca jucători, nici ca oameni. De aceea au eșuat. ".

Liderul echipei nu a ezitat și a dat nume: "Ivanov a mers foarte departe și aproape a vrut să joace ca atacant. Kostadinov nu mi-a dat o singură pasă în întreaga Cupă Mondială. Sirakov nu a vrut să iasă să joace în repriza a doua Și Mihailov niciuna. M-au boicotat. Mi-a fost dor de Lubo Penev. Sunt patru care nu se vor întoarce la echipa națională "și au adăugat:" Sunt foarte fericit pentru cele șase goluri pe care le-am înscris și pentru că cred că am a fost cel mai bun din echipa ".

Nu a fost sfârșitul pe care l-a meritat marele campionat susținut de Stoichkov și în toată Bulgaria. Cu toate acestea, în ciuda ultimei înfrângeri și a cuvintelor dure ale echipei naționale, va fi foarte greu să uiți jocul unei echipe care a ajuns în tăcere și a câștigat respectul întregii lumi.