AD Omega domină turneul internațional oficial «Ciudad de Oviedo», cu o senzațională Eugenia Onopko la cârmă

Știri salvate în profilul dvs.

noua

Eugenia Onopko, în expoziția pe care a făcut-o după disputa Turneului Internațional «Ciudad de Oviedo». Alberto Morante/EFE

Oviedo a devenit capitala mondială a gimnasticii ritmice la sfârșitul săptămânii trecute, cu disputa din Palatul Sporturilor din Turneul VI „Ciudad de Oviedo”. În ediția din acest an, concursul a primit recunoaștere oficială din partea Federației Internaționale de Gimnastică pentru prima dată în istoria sa, ceea ce a dus la prezența celor mai buni specialiști din categoriile inferioare, atât la nivel european, cât și la nivel mondial. Turneul a fost organizat, ca în fiecare an, de Asociația Sportivă Omega, care a reunit sportivi din capitala Principatului care vor fi viitorul imediat al gimnasticii mondiale, încă de la marii din ultimii ani, precum Almudena Cid din Vitoria sau Rusă Alina Kabaeva, au spus deja la revedere de la lumea tapiseriei.

De sâmbătă, locul de la Oviedo a reunit peste trei sute de fani ritmici, care au fost încântați de exercițiile de înaltă calitate efectuate de gimnastele asturiene, cantabrane, galiciene, catalane, germane, ruse, bieloruse, filipineze, poloneze și ucrainene. Oviedo. În competiție au participat 120 de gimnaste, reprezentând 25 de cluburi.

Marele dominator al competiției a fost echipa gazdă, AD Omega, care a reușit să câștige în șase din cele douăsprezece categorii care s-au jucat în cele două zile de competiție.

La pre-juniori, Eugenia Onopko din Oviedo, fiica fostului jucător al Real Oviedo Viktor Onopko, a obținut victoria cu un scor global de 69,375, după exerciții de coardă (22,725), cerc (23,825) și panglică (22,825). După gimnasta AD Omega, Tetyana Vozriyak, din Ucraina Lviv, a terminat cu un scor total de 60 de puncte între cele trei aparate. Belarusul Dynamo Minsk Maria Kadibina a completat podiumul cu un total de 59.750. La această categorie au participat și alte două femei asturiene, Irena Pardavilla, de la Gimnástico Versalles, care a terminat a șasea, și Beatriz Garrido, de la Grado, care a terminat a zecea.

La categoria juniori, câștigătoarea a fost Natalia García, din echipa catalană FC Gimnástica, care a obținut un scor de 74.025, după efectuarea exercițiilor de cerc (24.550), minge (25.225) și panglică (24.250). A doua a fost bielorusa Jana Rabtsava, din Dynamo Minsk (71.750), iar a treia, germana din Bremen Lena Rubke, cu un scor total de 60. Reprezentarea asturiană a categoriei a fost dată de Lucía Velasco, din Omega, care a terminat în optimi loc, și Conchi Martín, din Versalles, care a fost al unsprezecelea.

La senioare, sportiva de la Gimnástica Marina Fernández a obținut victoria finală, cu un scor de 45 de puncte. Pe locul doi pe podium a fost instalat ucraineanul de la Lviv Nastya Kozak (43.775), iar pe poziția a treia a terminat bielorusa de la Minsk Margarita Banet (38.750). În această categorie, în care au concurat cu buzdugane, panglică și frânghie, nu au existat reprezentanți asturieni.