Spania a avut 11 goluri în față, dar o „pájara” a pus pasul în pericol (22-20)

Distribuiți articolul

Mangué primește o cămașă comemorativă pentru cele 300 de șepci.

ucraina

Echipa feminină spaniolă, cu Gran Canaria Almudena Rodríguez, María Núñez și Marta Mangué, și-au sigilat biletul pentru Cupa Mondială din Germania, după ce au învins Ucraina cu 22-20 în etapa secundă a turului de calificare disputat în orașul maltez Antequera. Un triumf îndelung suferit pe care nimeni nu și l-ar fi putut imagina după cele unsprezece goluri înainte (18-7) că „Guerreras” a ajuns să aibă opt minute în a doua repriză.

Dar la fel cum s-a întâmplat în prima manșă, în care oamenii lui Carlos Viver nu au putut trece de remiză (24-24), eșecurile împotriva golului rival au condamnat Spania la un minut final tensionat, după ce au admis un parțial de 0-8, și-a lăsat avantajul în doar două goluri (19-17).

Un venit pe care o excelentă Silvia Navarro, portarul Rocasa, s-a ocupat de salvarea cu salvările sale, care cu trei intervenții consecutive, una dintre ele cu lovitură de pedeapsă, a confirmat victoria (22-20) și clasificarea echipei pentru Cupa Mondială. Germania. Totul în ziua în care Marta Mangué a ajuns la 300 de capete.