Apărarea valenciană și Doellman i-au dezarmat pe ruși, care au reușit să reducă un avans de 33 de puncte la 13

Valencia | 01 · 05 · 14 | 22:23

basket

Știri salvate în profilul dvs.

O imagine a meciului dintre Valencia și Unics. Supersport

Un Valencia Basket excelent, imens în apărare și cu Justin Doellman foarte inspirat în atac, a dezarmat Unics Kazan până când a fost estompat dar în treapta finală puterea lui i-a eșuat și echipa rusă a reușit să reducă mai mult de jumătate din dezavantajul său pentru manșa a doua la 13 puncte.

Într-o Fonteta aglomerată și cu întreaga echipă disponibilă pentru prima dată în acest sezon, Valencia a intrat în teren cu greu în apărare și activ în atac. Justin Doellman trage echipa de ambele părți ale terenului a semnat un set inițial de 9-1 care l-a obligat pe antrenorul Unics Kazan să ceară un timeout și să-și reformeze linia interioară.

Cu pierderea din ultimul minut a lui Kostas Kaimaoglou, Andrea Trincheri a încercat să-l rezerve pe Ian Vougioukas atins și pe eficientul Luke Harangody, dar echipa sa nu a reușit să depășească prima linie de presiune sufocantă a echipei valenciene.

Intrarea lui Oliver Lafayette tocmai a împușcat localnicii. Apărarea sa a blocat complet un Goudelock pierdut iar strălucita lui lectură jignitoare a deschis pe canal ceea ce fusese cea mai bună apărare a competiției (27-12, m.10).

Nici unicii nu au găsit nicio consolare în celălalt coș. Imposibil de găsit un singur jucător cu idei clare, fiecare atac a fost o tortură și primele patru minute din al doilea trimestru au fost cheltuite din nou fără a putea înscrie. Patru triple aproape consecutive de la Valencia s-a scufundat până când rana rusească a sângerat (41-15, m.15).

Văzând pauza deja la orizont, localnicii au încercat să dea o nouă întorsătură jocului și au intrat în zonă. Unics a găsit în acea schimbare un decalaj prin care să intre în șoc și gpune încredere cu trei triple dar între Rafa Martínez și Doellman au redirecționat situația (49-27, m.20).

Trecerea prin vestiare nu a modificat scenariul. Van Rossom a început mașina și între un inspirat Doellman și Bojan Dubljevic au împins chiria până când s-a apropiat de linia „fără întoarcere” de treizeci de puncte.

Doar Vougioukas părea să aibă vreun răspuns din partea vizitatorilor, însă banca a plecat curând. O tehnică pentru a protesta împotriva unui Goudelock dislocat a arătat în ce măsură Unics a pierdut ziarele, pe care le-a văzut când Pau Ribas se încheia cu deja foarte puține opțiuni (70-37, m.28).

Când oboseala a început să-și afecteze echipa valenciană dedicată, escorta catalană l-a încheiat câteva minute, pentru a nu lăsa coșurile unui Veremeenko înviat și ale lui Eidson cerebral să reducă excesiv chiria.

Dar în ultimele minute, Valencia a rămas fără baterii. Cu bateriile epuizate, el nu și-a găsit drumul spre coș și Unics nu a ratat ocazia de a intra în joc și cu Harangoy ca stiletto și-a netezit dezavantajul la 13 puncte și a lăsat o senzație dulce-amară în Fonteta, care va risipiți pe măsură ce aduceți al doilea picior mai aproape.