Illya Marchenko, a treia cap de serie în cea de-a 31-a ediție a Open-ului Castilla y León Villa de El Espinar, S-a calificat în finala evenimentului Espinariego după ce a învins-o pe ungurul Marton Fucsovics, clasamentul opt, cu 6-3 și 6-4 într-o oră și 21 de minute.

marchenko

Marchenko a început întâlnirea conectată. El a rupt serviciul lui Fucsovics în a doua pauză și a comandat primul set cu un avantaj de pauză. În ciuda faptului că avea un procent scăzut cu primele serviri, ungurul a deranjat cu greu serviciul ucrainean și a văzut cum primul act l-a eludat cu un scor de 6-3.

Fucsovics și-a îmbunătățit performanța la începutul setului secund, dar a comis o dublă greșeală cu o minge de break care l-a făcut să renunțe la joc pentru a servi cu 2-2. Maghiarul și-a recăpătat dezavantajul imediat și, deși și-a pierdut din nou serviciul, a avut până la patru ocazii de a forța 5-5 când Marchenko a servit pentru meci. Ucraineanul a egalat serviciul și a ajuns în finala de la Segovia.

Vanni, pe calea rapidă

Luca Vanni continuă cu aura sa de invincibilitate după ce a învins-o pe Mirza Basic cu 6-4, 6-3 în a doua semifinală a Ediția a 31-a a Open-ului Villa de El Espinar Castilla y León. Italianul a pierdut un singur serviciu în tot meciul și a închis jocul în doar 70 de minute.

Începutul duelului a sugerat că nivelul expus de Marchenko și Fucsovics în prima semifinală nu va fi văzut. Basic a marcat un început de joc foarte diferit de cel pe care l-a expus împotriva lui Almagro. Necoordonat și neregulat, Vanni stă în doar cinci minute cu un avans de 5-2 și servește la închiderea setului. Bosniacul a recuperat una dintre pauze, dar nu a putut inversa complet dezavantajul și a renunțat la 6-4.

Al doilea set a fost placid pentru Vanni, care a intrat în finală, unde va vedea inimile cu un os tare, foarte dur, ca Illya Marchenko.