Bakambu și Cheryshev au condamnat un joc deschis în două minute din cauza îndoielilor localnicilor (3-1)

Distribuiți articolul

Bakambu își sărbătorește avantajul la Villarreal-Astana. EFE

villarreal

A gol spectaculos al lui Cedric Bakambu În minutul 72, care a pus 2-1 pe tabela de marcaj în cel mai rău moment al echipei sale, el a condus la victoria unui încețoșat Villarreal (3-1) la debutul său în Europa League împotriva a Astana care a funcționat mai bine decât se aștepta.

Superioritatea teoretică pe care Villarreal ar fi trebuit să o aibă înainte de a începe jocul, cu precedentul de 7-0 la egalitate acum trei ani, a devenit evidentă doar în primul sfert de oră.

De atunci și chiar fără a fi rănit, Astana a știut să facă față bine Villarrealului lipsit de resurse și fără capacitatea de a-și impune autoritatea pe teren, până în doar două minute, când a fost cel mai rău și în două acțiuni izolate, a rezolvat prăbușirea.

La început, Villarreal și-a arătat calitățile și cel mai mare potențial împotriva echipei kazahe, atât în ​​jocul colectiv, cât și în jocul individual și chiar fără a pune presiune excesivă asupra adversarului său, superioritatea sa nu a lăsat loc de îndoială.

Rezultatul acestor diferențe a venit cu 1-0 după o pasă de calitate a lui Costa Sansone a ajuns clar în fața unei apărări și, mai presus de toate, a unui portar care a dat facilități.

cu toate acestea, după gol Astana a intrat în joc, cu o prezență mai mare în centrul terenului, unde a reușit să aibă mingea și cu abordări din ce în ce mai frecvente la poarta lui Barbosa.

Primii săi sosiți au fost timizi, dar, încetul cu încetul, atacurile echipei vizitatoare au început să fie mai continue și din ce în ce mai periculoase.

Echipa pe care antrenorii lui Fran Escribá o pierduseră din soliditatea începutului și sosirile lor la ușă au fost generate numai pe baza contraatacurilor, mai degrabă decât a dominanței și a ierarhiei lor ca echipă.

Jocul s-a odihnit cu Villarreal în față pe tabela de marcaj, deși forțat să se îmbunătățească pentru a nu fi surprins de o echipă cu mai puține resurse, dar care i-a exploatat în cel mai bun mod posibil.

A doua parte a început cu aceeași dinamică, deoarece localnicii nu aveau tensiune și Astana, cu foarte puțin, a reușit să se apropie de poarta lui Barbosa și a rămas în viață, deoarece echipa Castellón nu a putut găsi o modalitate de a înscrie un al doilea gol care să-i dea victoria.

Fotbalului de la Villarreal i-a lipsit fluiditatea, Apărarea Astanei nu a trecut prin situații periculoase și, deși rivalul a fost inocent, și-au menținut șansele de a remiza și, în plus, au făcut ca echipa spaniolă să nu se simtă confortabil.

La jumătatea perioadei a doua, golul vizitatorului a fost mai aproape de 2-0 și într-un corner preluat de Twunasi, central Logvinenko, cu o lovitură de cap impecabilă, a egalat scorul.

La scurt timp, când Villarreal era mai rău și fanii săi erau mai nervoși, un geniu al lui Bakambu practic în prima sa intervenție, a făcut 2-1 pe tabela de marcaj într-un șut excelent după o piesă individuală.

Cheryshev imediat, tot la prima sa piesă, a făcut 3-1 după o bună pătrundere a echipei sale pe aripa dreaptă, care a dat un avantaj pe tabela de marcaj finală, dar nu a reflectat ceea ce s-a văzut în timpul meciului, deși a răsplătit calitatea și capacitatea de reacție locală atunci când jocul s-a complicat.

3 - Villarreal: Barbosa; Mario Gaspar, Bonera, Semedo, Jaume Costa, Trigueros, Rodri, Castillejo (Leo Suárez, m.87), Fornals (Cheryshev, m.75), Sansone (Bakambu, m.70) și Unal.

1 - Astana: Eric; Postnikov, Logvinenko, Anicic, Shomko, Beysebekov, Mayevski, Grahovac, Muzhikov (Shitov, m.83), Twumasi (Tagybergen, m.87) și Murtazayev (Tomasov, m, 67).

Obiective: 1-0, m.16: Sansone. 1-1, m.68: Logvinenko. 2-1, m.74: Bakambu. 3-1, m.76: Cheryshev.

Arbitru: Srdjan Jovanovic (SRB). El l-a admonestat pe Mario Gaspar pentru Villarreal și Logvinenko și pe Anicic pentru Astana.

Incidente: meci disputat pe stadionul La Cerámica înaintea a 18.000 de spectatori.