Echipa de la Castellón îl bate pe rival (4-0) și își menține locul al doilea în grupa sa din Europa League

Știri salvate în profilul dvs.

minsk

Villarreal a obținut o victorie confortabilă (4-0) împotriva lui Dinamo Minsk datorită dublu de Cedric Bakambú și goluri de Roberto Soldado și Eric Bailly, într-un meci din Europa League care nu a provocat nicio dificultate pentru oamenii lui Marcelino García Toral. Acesta a fost jocul.

Cu această victorie, Villarreal este plasat al doilea în grupa E după trei jocuri cu 6 puncte, cu trei mai puțin decât Rapid Vienna, care a învins-o pe Viktoria Plzen cu 3-2, semnând astfel o plină de victorii. Grupa este completată de Viktoria Plzen însuși și Dinamo Minsk, cu 3 și respectiv 0 puncte.

„Submarinul” nu a avut milă în partea de jos, un rival care nu știe ce înseamnă să înscrie în această competiție și care s-a dovedit a fi cu câțiva pași sub adversarul său. Villarreal a oprit astfel seria negativă cu care a înfruntat acest meci, după ce a cedat două înfrângeri consecutive în Liga BBVA împotriva Levante și Celta.

dominanta absoluta Cu care echipa galbenă a început jocul a dat roade în minutul 10, când Cedric Bakambu a înscris primul din noapte după ce a finalizat o mare joacă în echipă. Acțiunea oamenilor lui Marcelino și succesul africanului au reflectat pe tabela de marcaj superioritatea lui Villarreal față de cel mai slab rival din grupă.

La jumătatea primei reprize, Bakambú a repetat pentru a marca al doilea gol pe cont propriu. Congolezul a reușit din nou să se poziționeze în locul potrivit și să încoroneze o triangulație realizată de Jonathan dos Santos și Antonio Rukavina. A fost ultima acțiune a atacantului, deoarece a fost forțat să părăsească terenul la pauză după ce a suferit un disconfort.

A doua parte a fost placidă pentru echipa Castellón, acel fotbal brodat împotriva unui rival prea inferior. În '60 Roberto Soldado a majorat chiria pentru „submarin”; fostul Tottenham, care anterior a avut mai multe ocazii, a profitat din nou de o mare piesă de grup pentru a străpunge golul lui Aleksandr Gutor.

Eric Bailly a încheiat petrecerea cu golul său în minutul 71, după o piesă bună a lui Matías Nahuel. Villarreal a fost recreat în jocul lor și tribunele El Madrigal s-au bucurat foarte mult de spectacolul pe care echipa lor l-a oferit în ochii Europei.

Villarreal: Barbosa; Rukavina, Ruíz, Bailly, Jokic; Dos Santos, Pina (Trigueros, min.64); Samuel, Denis Suárez (Samu Castillejo, min.67); Soldat și Bakambu (Nahuel, min. 45).

Dinamo Minsk: Gutor; Begunov, Politevich, Bangura, Vitus; Kirill Premudrov, Korzun, Rassadkin, Korytko (Adamovic, min. 45); Beciraj (Abdussalam, min.64) și Udoji (Voronkov, min. 75).

Obiective: 1-0. Min. 17, Bakambú. 2-0. Min. 32, Bakambú. 3-0. Min. 61, Soldat. 4-0. Min. 71, Bailly.