Alba Vázquez, fericită după ce a fost proclamată campioană europeană de juniori la Kazan. Fotografie RFEN.

alba

Înotătorul spaniol Alba Vazquez Ea este deja campioana europeană de juniori, lucru pe care l-a realizat miercuri Kazan (Rusia), la unii europeni care nu au reușit să înceapă mai bine pentru delegația națională.

Tânărul de 17 ani din Huelva se poate lăuda deja că a obținut acest mare succes. În plus, a terminat în 4: 40.64, o marcă care reprezintă un nou record de campionat, deoarece a fost în mâinile lui Murphy și 4: 40,88.

"Anul trecut am fost al patrulea la acest test. De atunci, am câștigat multă experiență și am încercat să-mi construiesc cariera pe asta. A funcționat și sunt foarte fericit ”, a declarat sportivul spaniol în zona mixtă.

Paula Juste, a cincea

În plus, în aceeași finală, și spaniolele Paula Juste El a terminat pe un al cincilea loc credibil, cu un timp final de 4: 43.72, îmbunătățindu-și considerabil rezultatele personale. Pe de altă parte, podiumul a fost închis de ungur Viktoria Mihalyvary și britanicii Katie shanahan.

Înotul spaniol a strălucit în mai multe teste. Maria Claró ea a fost a cincea la 800 m liber, cu un timp final de 8: 46,47, stabilindu-și totodată marimea personală. Carmen weiler (55,89 și 55,84) a strălucit în 100 liber, obținând cea mai bună marcă națională de 14 ani în două ocazii și este cel mai tânăr dintre toți cei clasificați la finala probei.

Ferran sire, cu 3: 56,21, a terminat pe locul opt în finala de 400 de stiluri masculină.