Alianza Lima a pierdut cu 2-0 în fața Sport Huancayo și a pierdut categoria pentru a doua oară în istoria sa. Clubul intim a fost depășit pe scară largă de echipa Huancaí și, cu acest rezultat, divizia a doua va juca în sezonul viitor.

huancayo

La rândul său, 'Roșu Matador ’și-a asigurat calificarea la Cupa Sud-americană 2021.

Încă de la început, sute de fani albastru și alb au venit în exteriorul stadionului național pentru a-și exprima sprijinul pentru echipa lor. Cu toate acestea, neliniștea și anxietatea au început să se manifeste după primele minute de joc.

La 19 minute în prima repriză, un gol al atacantului Sport Huancayo, Marcio Valverde, a realizat că nu ar fi o zi bună pentru cei intimi.

În a doua repriză, în minutul 14, un alt gol al lui Huancaínos aproape a declarat ca retrogradarea lui Alianza Lima să fie condamnată. Cu toate acestea, clubul intim a avut unele șanse de scor. Cel mai clar a fost în picioarele lui Carlos Ascues.

Pentru ultima treaptă a întâlnirii, alte rezultate au confirmat că intimii au pierdut deja categoria. Jucătorii și personalul antrenor au părăsit Nacionalul în lacrimi. Alianza, un club istoric din țara noastră, va juca al doilea.