Vulturii își continuă zborul la Azteca și și-au păstrat neînvinsul și zero în curtea lor.

querétaro

Cu un gol de la Silvio Romero S-au impus 1-0 la Queretaro, echipă pe care nu o mai bătuseră de la Clausura din 2013, punând capăt unei serii de șapte jocuri pierdute fără a învinge Gallos Blancos.

America a început cu totul în față, dar între Tiago Volpi iar transversala a refuzat golul setului de Ricardo La Volpe.

O greșeală a linistului a anulat din loc golul foarte bun pe care îl înscrisese Oribe Peralta pentru Vulturii.

Paul Aguilar a debordat pe dreapta, a luat un centru jos și „El Cepillo” a finalizat cu un țânțar care arăta resursele din zonă, dar arbitrul asistent a ridicat steagul când jucătorul Azulcrema era perfect calificat.

Înainte de a termina prima repriză, Silvio Romero S-a îmbrăcat ca un erou și a marcat cel de-al doilea gol al lui Clausura 2017 pentru a deschide scorul în favoarea lui Azulcremas.

Argentinianul a încercat să arunce cu un zid care taia picioarele defensive, dar a continuat jocul și cu o mare definiție a înțepenit mingea pentru a-l depăși pe Volpi.

Marchesin a avut câteva intervenții bune pentru a-și menține arcul gol.

În a doua repriză, Gallos del Jimmy Lozano Au ieșit cu mai mult impuls, dar încetul cu încetul vulturii și-au încetinit revoluțiile, echilibrând meciul.

Au trecut 10 minute în complement când Arroyo a scăpat singur și a reușit să mărească avantajul, dar a șutat puternic și în larg.

De parcă echipa La Volpe nu ar mai fi un spital, Bruno Valdez a fost rănit la 56 ’și a intrat în schimb Miguel Samudio.

Los Gallos Blancos au fost foarte aproape de a lega într-o piesă în care Edgar Benitez a terminat și mingea a lovit bara transversală la 75 ', iar apoi pe contraatac, apărarea a salvat pe linie.

Gallos s-a stors și America a pariat pe contraatac, dar tabela de marcaj nu s-a mai mișcat.