Campion al programului cunoscut cu 3.614,97 puncte

echipa

Program gratuit Bronz cu 3.740,38 puncte

Programul 1 necunoscut de argint cu 3.658,12 puncte

Programul necunoscut de bronz 2 cu 3.993,68 puncte

Într-o competiție dură cu cehi și ruși, echipa spaniolă a format din Castor Fantoba, Anselmo Gamez Da Juan Velarde, De asemenea, a câștigat bronzul pe echipe la Campionatul European de zbor acrobatic din cea mai înaltă categorie. Această medalie confirmă hotărârea fermă a echipei spaniole de a nu-și pierde locul printre marii pe care i-a câștigat în ultima vreme. Pilotul madrilenilor Juan Velarde s-a poziționat pe locul opt în general după ce a obținut poziția a cincea în programul necunoscut 2, iar valencianul Anselmo Gámez, cu poziția 13 în ultimul program, a reușit să câștige Spania echipa de bronz.

Al XIX-lea Campionat European de zbor acrobatic organizat de Federația Aeronautică Internațională (FAI), Asociația Aeronautică Maghiară și Clubul Aero Maghiar, a avut loc la Aerodromul Matko, situat la 90 km sud de Budapesta. Campionatul european este considerat un mini campionat mondial, deoarece are principalele puteri în acest sport. Această ediție a avut participarea a 40 de piloți de elită.

Competiția s-a jucat în două specialități, clasică și freestyle. În clasic, patru programe sunt zburate: cel cunoscut, obligatoriu pentru toți piloții, cel gratuit, pe care fiecare concurent îl proiectează pe baza unor reguli de bază și două programe necunoscute care sunt create din cifrele propuse de toate echipele și care nu sunt se poate antrena înainte de zborul competițional.

Echipa națională spaniolă a zburat cu două Sukhoi 26M, construite cu fibră de carbon, titan și cu motoare de peste 400 de cai putere. Este un avion monoplaz de înaltă performanță construit cu materiale extrem de rezistente și cu greutate redusă, proiectat de Biroul de Proiectare Sukhoi din Moscova. Motorul acestor aeronave este motorul Vedeneyev M14PF de 400 CP, răcit cu aer, cu nouă cilindri, cu o istorie în aviația sportivă care îl susține ca fiind cea mai robustă și mai fiabilă centrală electrică din circuitul aerobatic mondial. Atât fuselajul, cât și elicea și motorul sunt proiectate pentru a rezista la accelerații de până la 25 G (de 25 ori accelerația gravitației) atât pozitive, cât și negative.

În ceea ce privește competiția, actualul campion spaniol și european, Cástor Fantoba a comentat: «A fost un campionat foarte dur de la primul zbor. Mamistov, Le Vot și cu mine am fost în pumn la toate spectacolele. Bătălia nu a fost doar cea a calității zborului, ci și a forței mentale. Durând o săptămână știind că în fiecare program ai jucat totul a fost cel mai greu. Dar suntem o echipă foarte unită și ne-am sprijinit cu toții pentru a obține aceste rezultate. Munca antrenorului nostru Nikolai Nikitiuk a fost esențială pentru a fi la acest nivel, precum și sprijinul necondiționat al sponsorului nostru principal, REPSOL »

La rândul său, Juan Velarde a adăugat: «După trei ani de pregătire exhaustivă cu Nikloai, mă văd mai puternic și mai precis ca niciodată. Fiind în top 10, obiectivul meu este Cupa Mondială din Franța de anul viitor ".,

"EAC 2014 a fost un test foarte dur, dar avem o bază foarte bună în Spania și am lăsat pavilionul sus, foarte sus", a concluzionat Anselmo Gámez.

Piloții

Cástor Fantoba, Anselmo Gámez și Juan Velarde

Cei trei piloți ai echipei naționale din 2014 fac parte din echipa Bravo3 Repsol și în mai puțin de un deceniu au obținut peste 30 de medalii în competițiile naționale și internaționale, inclusiv trei medalii pe echipe (două de argint și una de bronz) reprezentând Spania.

Castor este din Navarra și zboară Sukhoi roșu. Este inginer tehnic aeronautic și comandant al Boeing 737, 757 și 767.