Liga Campionilor 2019-20 e aici. 108 zile mai târziuDupă finala de la Wanda dintre Liverpool și Tottenham, emoțiile celui mai bun fotbal din Europa s-au întors. Cu toate acestea, într-unul dintre primele meciuri ale turneului, Lyon și Zenit au organizat un egal (1-1) într-un duel nespectaculos.

înscrie

Grupa G, în care există și Benfica și RB Leipzig, promit mult echilibru, neavând o „nucă de cocos” mare. Prin urmare, punctul câștigat de Zenit îi va lăsa pe ruși mai fericiți la întoarcerea acasă. La rândul său, „noul” Lyon, cu Juninho Pernambucano ca director sportiv și Sylvinho ca antrenor, reconfirmat sentimentele proaste ale ultimelor meciuri de Ligue 1, în care au pierdut (1-0) împotriva Montepellierului și au remizat unul împotriva Bordeauxului și două împotriva Amiens.

În ciuda salariului său bun al atacanților, cu Dembélé, Traoré și Depay, Lyon a arătat, încă o dată, puțină fluiditate în circulație, cu dificultăți de a genera pericol și suferință în apărare. Zenit a reușit bine accidentul, folosind Dzyuba ca resursă să se apropie de Anthony Lopes.

Atacatorul rus, de 1,96 metri, este un pericol pentru orice apărare datorită corpulenței sale și ușurința de a coborâ mingile și de a activa coechipierii care vin față în față. Iar capacitatea lui Dzyuba de a servi ca pivot a fost esențială în minutul 41.: Serdar Azmoun a prins pielea în față, a aruncat un perete cu Dzyuba și, după ce a stat singur împotriva lui Lopes, a făcut 0-1. A fost primul obiectiv al fazei grupelor din Liga Campionilor 2019-20 și confirmarea că atacantul iranian elegant ar putea fi una dintre dezvăluirile Ligii Campionilor.

Cu puțin timp înainte de a înscrie ținta, Azmoun a avut probleme fizice, ceea ce l-a făcut să fie înlocuit la pauză. A doua repriză a început cel mai bine pentru Lyon, cu un Golul de penalti al lui Depay în minutul 50. Olandezul a participat la patru (o țintă și trei pase decisive) din ultimele cinci goluri ale Lyonului în Liga Campionilor.

cu toate acestea, ultimele 40 de minute ale duelului au avut puțină emoție. Zenit părea să semneze egalitatea, deși s-a apropiat de Lopes datorită mingilor lungi spre Dzyuba. Da Lyon a avut încă o dată puțină fluiditate pentru a amenința cu 1-1. Echipa franceză are deja cinci remize la rând care joacă acasă în Liga Campionilor și să aspire să meargă la optimi Sylvinho's va trebui să crească.