Wimbledon. Serena și Venus Williams Eliminate, precum și Wozniack. Maria Șarapova a trecut

Campioana în acțiune Serena Williams, sora ei Venus și numărul unu mondial Caroline Wozniacki au fost eliminați de pe terenul de tenis al British Open după ce au pierdut luni meciurile respective din turul patru.

În schimb, rusoaica Maria Șarapova a învins-o cu ușurință pe chineză Peng Shuai cu 6-4 și 6-2 luni și va fi următoarea adversară a Cibulkova în sferturi. Sharapova, clasată pe locul cinci la Wimbledon, a rupt serviciul adversarului în noul joc și a luat setul de deschidere pentru a prelua controlul meciului.

canisport

Rusul, campion pe gazonul All England Club în 2004, a luat ritmul în setul secund și a definit rapid meciul pentru a-și asigura un loc în primii opt.

ADIO GRAND SLAM

Danezul Wozniacki, care încă nu a câștigat trofee de Grand Slam, părea să se îndrepte spre sferturile de finală după ce a trecut cu ușurință primul set al meciului ei.

Dar Cibulkova, cap de serie numărul 24, și-a ridicat nivelul și s-a străduit să câștige setul doi cu 7-5 în tie-break. În cele din urmă, slovaca a beneficiat de o serie de schimburi de servicii și a ajuns să obțină o victorie neașteptată cu un impuls puternic la al treilea punct de meci.

Serena, a șaptea clasificată la Wimbledon, a căzut cu 6-3, 7-6 în fața francezei Marion Bartoli, în timp ce Wozniacki, cap de serie feminin, a pierdut cu 1-6, 7-6, 7-5 împotriva slovacei Dominika Cibulkova.

Venus, de cinci ori campioană la All England Club, a fost victima Bulgariei Tsvetana Pironkova pentru al doilea an consecutiv și a căzut cu 6-2, 6-3 pe Center Court.