Femeile spaniole păstrează ierarhia internațională pe care o au de doi ani și pe care au certificat-o anul trecut.

Știri salvate în profilul dvs.

sincronizată

Echipa spaniolă de înot sincronizat își execută exercițiul în timpul finalei disciplinei tehnice la Campionatele Mondiale de înot care se desfășoară la Roma, Italia, în această duminică, 19 iulie. Rusia a obținut medalia de aur, în timp ce Spania a fost de argint și China de bronz. EFE/Kerim Okten

Echipa de înot sincronizat a acordat Spaniei astăzi, în finala exercițiului tehnic pe echipe, prima sa medalie, de argint, la Cupele Mondiale de înot care se desfășoară la Roma.

Femeile spaniole își păstrează ierarhia internațională pe care au avut-o de doi ani și pe care au certificat-o anul trecut când au câștigat două medalii de argint la Jocurile de la Beijing din 2008, după femeile ruse, care astăzi s-au ridicat pe vârful podiumului la Foro Italico de la Roma.

Nici nu a fost necesar ca antrenorul spaniol, Anna Tarrés, să apeleze la vedeta echipei, Gemma Mengual, care nu a înotat în această dimineață. Siguranța în exerciții și înotători este remarcabilă.

Echipa spaniolă a fost formată din Ona Carbonell, Raquel Corral, Margalida Crespí, Andrea Fuentes, Thais Henríquez, Paula Klamburg, Irina Rodríguez și Cristina Salvador, una dintre completările spaniole de 17 ani, care au izbucnit în lacrimi după ce au auzit scorul., 97.883, ceea ce i-a acordat prima medalie într-o competiție de acest nivel internațional.

Înotătorii spanioli au înotat în finala tehnică sub muzica lui Buggy Wonderland, a grupului Earth, Wind and Fire, pentru a adăuga una dintre cele mai bune note din istoria lor în exercițiul tehnic pe seturi.

Femeile spaniole își fac cel mai bun exercițiu în practica artistică, unde capacitatea lor de inovație, care este una dintre caracteristicile lor, poate fi dezvoltată.

La rândul lor, rușii s-au format cu Daria Korobova, Anna Nasekina, Aleksandra Patskevich, Victoria Shestakovich, Alla Shiskina, Elizaveta Stepanova, Anzhelika Timanina și Sofía Volkova.

Campionii olimpici au adăugat cu un punct mai mult decât spaniolii, 98.883.

Chinezii Xuechen Huang, Tingting Jiang, Wenwen Jiang, Ou Liu, Xi Luo, Na Wang, Yiwen Wu și Xiaohuan Zhang au fost al treilea cu un scor de 96.667.

Cu medalia de bronz a femeilor asiatice, podiumul competiției pe echipe a finalei olimpice din capitala Chinei de acum un an se repetă.