Chelsea a obținut o victorie clară împotriva unui debutant în Liga Campionilor, Krasnodar Rusă (0-4), într-un meci în care englezii au arătat mult mai mult pumn decât joc.

chelsea

În absența strălucirii, echipa londoneză a arătat că are un fundal grozav de garderobă. A fost suficient cu un gol în prima repriză și trei în ultimul sfert de oră, când rușii se agitau cel mai mult, pentru a adăuga cele trei puncte.

Cel mai bun jucător al meciului a fost Ziyech, semnat în acest sezon de la Ajax. Intervențiile stângacului marocan au fost singurul punct culminant al echipei Frank Lampard în cea mai mare parte a întâlnirii.

Antrenorul englez are încă mult de lucru înaintea lui pentru a unge mașina pentru o echipă care a realizat o cheltuială de milioane de dolari în această vară.

Krasnodar A sosit cu pierderi semnificative la unsprezece de la început: suedezul Claesson, franceza Cabella iar brazilianul Wanderson. In timp ce, Lampard avea de ales. În ceea ce privește egalitatea din prima zi împotriva lui Sevilla a introdus patru modificări: Thiago
Silva se oprește în Londra, in timp ce Kante, Pulisic Da James au smuls banca.

„Taurii” nu au fost descurajați și s-au dus la joc din fluierul de deschidere. Mendy, care s-a stabilit ca titular în poarta dinaintea Kepa, trebuia să se antreneze bine după trei minute pentru a devia cu vârful degetelor o lovitură plasată de Utkin care s-a strecurat între cele trei bețe.

Este evident că englezii au o problemă de scop. Dar ratarea unei pedepse nu se încadra în planurile Chelsea. O pedeapsă prostească comisă de Kaio la Werner a oferit vizitatorilor ocazia să meargă înainte pe tabela de marcaj. Jorginho l-a aruncat ca. Bruno Fernandes, sărind înainte de a trage, dar mingea a fost scuipată din stâlp și după ce a lovit partea din spate Saphonov a fost compensată de apărarea rusă. (min. 14)

Chelsea s-a plictisit de multe pase orizontale și doar Ziyech a încercat-o de la stânga cu ceva pericol. Între timp, localnicii au lansat mai multe contraatacuri foarte bine intenționate, deși au trebuit să lovească ultima pasă.

Golul a venit într-o piesă izolată. Din nou, stângacul marocan s-a ridicat Olanda jocul a început, mingea a ajuns Hudson-Odoi, al cărui foc liber a alunecat de neînțeles din mâinile lui Saphonov, considerat viitorul portar al echipei ruse. (min.37)

Chelsea nu s-a simțit mai confortabil cu rezultatul în favoarea lor. În partea a doua, rușii au continuat să avanseze liniile, în timp ce Lampard a inselat trupa. Gazinsky a reușit să înscrie la o piesă începută de Ramirez iar la ieșirea dintr-un corner mijlocașul rus a terminat transversala la ieșirea din corner. Rușii au încolțit echipa londoneză. A rămas doar de depășit Mendy. Portarul senegalez și-a menținut echipa în viață.

La jumătatea celei de-a doua reprize Lampard cu siguranță și-a pierdut răbdarea și a făcut o schimbare la rus. Trei leagăne, două dintre ele atacă: montură Da Pulisic. Modificările au dat un rezultat imediat. O fotografie a tânărului internațional englez, montură, a fost eliberat manual de Martinovich. Penalizare clară. Jorginho nu a vrut să-și asume responsabilitatea de la unsprezece metri. Werner, care abia participase la joc, nu a dat greș. (min.76)

De acolo, echipa locală s-a scufundat. Elevii din Lampard pentru a termina jocul. Werner a intrat în zona mare, i-a dat mingea Ziyech, cel mai bun jucător al nopții, care a amețit apărarea rusă și a marcat al treilea. (min.80)

Noul intrat Pulisic pune ultimul cui în mormântul Krasnodar cu un gol în minutul 90 pentru a trece de la Avraam. Chelsea preia conducerea grupei E în așteptarea meciului dintre Sevilla Da Rennes.

0 - Krasnodar: Saphonov; Smólnikov, Martinóvich, Kaio, Chernov; Gazinsky, Olsson (Spertsyan, min.82), Ramirez, Vilhena, Utkin (Suleimanov, min.74); și Berg (Berg, min.87).

4 - Chelsea: Mendy; Azpilicueta, Rüdiger, Zouma, Chilwell (Emerson, min.81); Jorginho (Kante, min.71), Kovacic (Pulisic, min.71), Ziyech (Abraham, min.81), Havertz, Hudson-Odoi (Mount, min.71); și Werner.

Goluri: 0-1, min.37: Hudson-Odoi. 0-2, min.76: Werner (penalty). 0-3, min.79: Ziyech. 0-4, min.90: Pulisic.

Arbitru: Ali Wordyik (Turcia). I-a admonestat pe Olsson și Martinóvich.

Incidente: meci corespunzător celei de-a doua zile a Ligii Campionilor disputat pe stadionul Krasnodar în fața câtorva mii de spectatori.