PRESUPUNERE. Italia a trebuit să sufere și să muncească din greu pentru a ajunge la calificarea în finala Cupei Mondiale de fotbal pe plajă de la Asunción într-o prelungire cu o victorie cu 8-7 asupra Rusiei.

pune

Japonia și Portugalia vor juca mai târziu pentru celălalt loc în finala, care va fi stabilită în această duminică.

Rușii au intrat în arenă dominând jocul și în curând s-au dezechilibrat cu un gol Novikov în minutul 3.

Italienilor le-a venit mai greu mingea și au ratat mai multe ocazii de gol, până când Corosiniti a lovit primul în minutul 8. Un minut mai târziu, Ramacciotti a revenit.

Makarov a egalat la începutul celei de-a doua reprize, în minutul 13. Cele două echipe au păstrat o supremație pe tabela de marcaj.

Ramacciotti a dat un alt gol Italiei în minutul 14, dar Zemskov și-a asumat să-l lege din nou în minutul 21.

Pe măsură ce se apropia sfârșitul celei de-a doua reprize, fanii ruși, destul de numeroși în tribună, și-au ridicat volumul scandărilor pentru a-și încuraja jucătorii.

Romanov a marcat al cincilea gol pentru Rusia la două minute de la sfârșitul reprizei a doua.

A treia repriză s-a transformat într-o adevărată ploaie de goluri. Ramacciotti a marcat al treilea gol al meciului și cu un gol al lui Gori în minutul 30, Italia a luat conducerea cu 7-6.

Rusia s-a apropiat cu un gol al lui Romanov, cu care cei doi adversari au fost din nou la un punct distanță.

Egalitatea a venit din nou în minutul 34, cu un șut precis al lui Makarov care a forțat jocul să se extindă până la prelungiri.

Zurlo a fost salvatorul Italiei în prelungiri, cu un gol în minutul 36 care a dat Italiei pașaportul finalei Cupei Mondiale.

Foaie de meci:

8. Italia: Simone del Mestre, Josep Junior Gentilin, Alfio Chiavaro, Dario Ramacciotti și Gabriele Gori (începând cu cinci), Montani, Alessio Frainetti, Francesco Corosiniti, Emmanuele Zurlo, Paolo Palmacci și Andrea Carpita. Antrenor: Emiliano del Duca.

7. Rusia: Maksin Chuzhkov, Yury Krasheninnikov, Dmitry Shishin, Anton Shkarin și Artur Paporotnyi (începând cu cinci), Andreai Novikov, Kirill Romanov, Alexey Makarov, Boris Nikonorov, Fedor Zemskov, Pavel Bazhenov. Antrenor: Mihail Likhachev.

Obiective: 0-1, m.3: Novikov. 1-1, m.8: Corosiniti. 2-1, m.9: Ramacciotti. 2-2, m.13: Makarov. 3-2, m 14: Ramacciotti. 3-3, m.21: Zemskov. 3-4, m.24, Zemskov. 4-4, m.24: Gori. 4-5, m.24: Romanov.5-5, m.24: Gori. 6-5, m.26: Ramacciotti. 7-5, m.30: Gori. 7-6, m.30: Romanov. 7-7, m.34: Makarov. 8-7, m.36: Zurlo.

Arbitru: Emiratele Ebrahim Al Mansory i-au admonestat pe Corisiniti, Chiavaro și Zemskov.

Incidente: meci al semifinalelor Cupei Mondiale de fotbal pe plajă care are loc la Asunción.