Hércules CF s-a confruntat ieri cu CD Alcoyano în derby-ul provincial care a fost amânat din cauza pozitivelor COVID de la Alicante

nouă

Hercule a marcat din nou după egal la 0 și continuă să înscrie puncte în lupta pentru a trece la runda următoare în această atipică Divizia a II-a B. rivalul în cauză a fost CD Alcoyano, pe care nu a reușit să-l bată de când a coborât în ​​2014 în Secunda B.

Antrenorul celor de la Alicante, David cubillo, a făcut două schimbări față de meciul anterior împotriva Club sportiv care s-a încheiat cu o victorie herculană de minimă. M-am întors la Manu Garrido la atac după o ușoară vătămare. Mai mult, David sanchez a luat locul lui Armando în câmpul larg al terenului după golul marcat săptămâna trecută (și asta a dat echipei victoria).

La rândul său, Vicente Parras, Antrenorul Alcoyano, nu s-a putut alinia Solbes Da Jona. Au avut faimoasa „clauză a fricii” după ce au trecut prin Hercule și nu au putut juca jocul. El a introdus, de asemenea, 3 noutăți cu privire la ultimul său joc care, având în vedere circumstanțele, era împotriva Orihuela 25 octombrie.

Întreaga capitală Alicante a avut câteva șanse clare de scor pentru a câștiga jocul. Din nou, pumnul a eșuat. Aproape de mijlocul primei reprize, Manu Garrido a avut 0-1. După o centrare extraordinară a lui David Sánchez, atacantul madrilenilor a finalizat și mingea a fost îngustă. Cu toate acestea, cu câteva minute înainte, Alcoyano a reușit să meargă înainte după un șut care a dispărut puțin Angel Lopez.

La sfârșitul primei reprize, vizitatorii au avut încă o șansă clară de a câștiga avantajul pe tabela de marcaj. După un centru scăzut de Raul Ruiz, Manu Garrido a reușit din nou să aprindă o țiglă și nu a marcat cu centimetri.

Mai mult la fel s-a văzut în a doua jumătate: egalitate în joc, dar Alicante a avut mai multe șanse de a marca. Dacă nu pentru obiectivul anulat Iisus Alfaro în ofsaid în minutul 78, albastru-albii ar fi câștigat jocul. Cu câteva minute înainte, Alcoyano a rămas cu un jucător mai puțin după o expulzare riguroasă a lui Mourad. Mai mult la fel s-ar întâmpla vizitatorilor cu expulzarea pentru un galben dublu de Appin.

Hercules se întoarce pentru a adăuga un alt punct departe de casă. Cu această egalitate, el continuă fără să piardă după 4 jocuri jucate. Weekendul acesta își asumă o lovitură dură împotriva lui Orihuela CF într-un alt derby provincial și având același scor. Clubul din Alicante trebuie să facă bine punctul câștigat câștigând acasă și să devină puternic acasă.

Imagine principală prin: @cfhercules

Urmăriți-mă la @ TomasFP99 și urmați toate informațiile și noutățile la @VIP_Deportivo, pe Facebook: VIP Deportivo sau pe Instagram: @vp_deportivo