Șapte minute fatidice au pus capăt opțiunilor unui Granada CF care avansase pe tabela de marcaj · Babín, un alt fost rojiblanco care scoate la rușine vara · Permanență, șapte puncte

flirtând

Kravets încearcă să controleze o minge înainte de ieșirea din poarta locală, Mariño. Foto: LOF

FIȘA DE MECI
Sporting de Gijón: Marin; Douglas, Meré, Babín, Canella; Vesca, Sergio, Víctor (Traoré, 55 '), Carmona, Burgui (Isma López, 84'); și Carlos Castro (Ndi, 79 ').
Granada CF: Ochoa; Foulquier, Saunier, Ingason, Gastón Silva, Cuenca (Kravets, 66 '); Uche, Angban (Samper, 75 '), Pereira, Boga (Aly Mallé, 75') și Carcela.
Arbitru: Estrada Fernández. El l-a admonestat pe Douglas pentru localnici și pe Angban și Inganson pentru vizitatori.
Goluri: 0-1, Ingason (50 '). 1-1, Traoré (60 '). 2-1, Babín (64 '). 3-1, Carmona (67 ')
Incidente: Întâlnire disputată la El Molinón.

Înainte ca Traoré să înscrie egalarea, Granada CF dăduse semne de identitate. Înainte, echipa luptase și luptase în căutarea permanenței. Înainte ca roșii să fi suferit în poartă arreoniile sediului, dar au avut și sosirile lor. Dar viața de dinainte nu are prea mult sens când ceea ce marchează totul este după.

Șapte minute au fost suficiente pentru Granada CF nu mai crede sau cel puțin prezintă simptome ale acestuia. În șapte minute, Sporting de Gijón a reușit să întoarcă un marcaj care fusese în fruntea roșilor și, în plus, a scufundat credibilitatea unei echipe care, dacă exista puțină marjă de eroare, susține doar în prima divizie numerele.

Cel mai rău lucru este că drumul spre purgatoriu va fi lung și greu, pentru că, indiferent cât de mult este luat calculatorul, conturile ajung cu greu la o Granada CF că acum va trebui să tragă aceeași epopee din care nu a dat niciun eșantion de când a început Liga.

Pentru a face față pierderilor pe care le-a avut în portofoliu, Lucas Alcaraz a ales să-l plaseze pe Boga drept „nouă” fals în frunte, însoțit de Pereira și Carcela. În plus, Angban a jucat în centrul terenului cu Uche și Cuenca a suplinit cu succes absența lui Héctor Hernández.

Ciocnirea a început cu o presiune continuă din partea Sporting de Gijón la fiecare ieșire a echipei rojiblanco. Cu linia atât de avansată, echipa Granada a căutat o modalitate de a ajunge acolo, care nu a fost altceva decât să joace și să aprofundeze cu Cuenca pe aripa stângă. De fapt, catalanul a avut prima șansă de pericol, cu un șut de la distanță prea slab și care nu a fost o problemă majoră pentru Mariño.

Trei minute mai târziu, Pereira a trebuit să dea al doilea avertisment și încă doi Ingason să provoace primul șut între cele trei bețe. O lovitură de cap a lui într-un corner s-a încheiat în fundul fileului, dar jocul a fost invalidat de faultul islandez. Mai târziu, Cuenca a testat din nou succesul golului local.

Granada CF până în primul sfert de oră a știut să citească bine jocul. El a controlat situația și chiar a avut șansa de a trece înainte pe tabela de marcaj. Cu toate acestea, sosirile lui Sporting erau pe punctul de a fi mai precise dacă nu ar fi fost un inspirat Ochoa, care a rezolvat cu măiestrie până la trei ocazii clare din partea rivalilor.

Primul a fost de la Burgui, înaintea căruia portarul mexican a trebuit să-și întindă pumnul pentru a-l trimite la lovitură de colț. Al doilea a venit cu un șut al lui Babín, fostul jucător al echipei Granada CF, la poarta îndepărtată și că portarul l-a împiedicat să intre cu o întindere extraordinară. A treia și nu mai puțin importantă a fost definită de Víctor Rodríguez, care, cu capul în sus, a dat din nou în corpul portarului vizitator.

Între Granada CF a încercat să liniștească viitorul întâlnirii și, deși au ieșit la iveală unele jenări în apărare -Babín a terminat de două ori fără marcaj în zonă- sosirile lui Carcela și Pereira au dat și un impuls echipei Alcaraz.

Cu zece minute înainte de pauză, Ochoa a jucat din nou un șut bun al lui Victor Rodríguez. Mingea a lovit stânga portarului. Între timp, Boga a terminat neortodox un centru bun al lui Carcela când și-a văzut coechipierul liber de marcaj.

Șapte minute de uitat

După pauză Granada CF a continuat cu aceeași față. A încercat să meargă înainte și a reușit. A făcut-o datorită unui centru bun al lui Pereira pe care Ingason, de această dată fără greș, l-a terminat pentru a înscrie primul gol.

Cu toate acestea, după ce am observat Granada CF nu a terminat de închis spațiile și golurile, iar Sporting a luat castă în căutarea unei egalități. Astfel, cu apărarea avansată, Burgui a câștigat spatele la cele trei centrale și a trasat un zid grozav cu Traoré, recent încorporat, pentru a înscrie unu la unu.

De acolo, rojiblancos au fost îngrozitori și au fost luați de arreón-ul localnicilor, care în patru minute s-a întors cu o lovitură de cap a lui Babín într-o lovitură de colț.

Trei minute mai târziu a avut loc al treilea gol al meciului pentru asturieni. De data aceasta a fost marcat de Carmona, care a primit un contra pentru a-l stabili pe al treilea și a scufunda Granada CF.

Cu acest marker, echipa din Granada a făcut puțin pentru a încerca să se angajeze din nou, până la punctul în care un penalty clar al lui Ingason ar fi putut însemna al patrulea, dacă nu Ochoa a oprit șutul la Traoré.

Situația este critică pentru un Granada CF că va trebui să continue să vâslească împotriva oricărei cote în căutarea a ceva aproape imposibil. Se întâmplă ori de câte ori cochetează cu abisul, același lucru pe care echipa lui Alcaraz îl vede mai aproape decât lumina de la capătul tunelului.