Valladolid, cu zece, începe un punct de la Sánchez Pizjuán -Nauzet a reușit să înscrie 1-2

SEVILLA | 06 · 12 · 09 | 04:25

sevilla

Știri salvate în profilul dvs.

Diego Perotti se plânge după ce a ratat o șansă. JULIO MÚÑOZ

Sevilla, care a jucat de la sfârșitul primei reprize în superioritate numerică, s-a arătat ca o echipă necunoscută și fără idei și nu a trecut de la egalitate la una împotriva lui Valladolid, care a jucat cu multă pricepere și calitate și care tocmai merita de a lua ceva pozitiv de la Sánchez Pizjuán.

Echipa andaluză revine să joace în stadionul său pentru a doua zi consecutivă, după ce sâmbăta trecută a făcut-o împotriva Málaga (2-2) și pierde coarda în lupta pentru a-i face dificilă Barcelona și Real Madrid, și devine, de asemenea, complicat chiar și pentru păstrarea locurilor Ligii Campionilor.

Încă de la început, Manolo Jiménez a întâmpinat problema retragerii în ultimul moment a atacantului malian Frederic Kanouté, care s-a plâns de un disconfort într-un cot după ce antrenorul de la Sevilla l-a inclus în lista celor optsprezece convocate astăzi.

Locul lui Kanouté pe listă a fost ocupat de fundașul Marc Valiente, un jucător cu un record subsidiar, dar care a debutat deja cu prima echipă, iar în formația de start alături de brazilianul Luis Fabiano era Álvaro Negredo din Vallecano.

Cealaltă circumstanță nouă pentru Sevilla a fost absența din cauza sancțiunii unui titular incontestabil, mijlocașul ivorian Didier Zokora, cu care se părea că echipa andaluză a slăbit mult în medular, din moment ce din fluierul inițial s-au dus la Valladolid în singurul pe care l-a văzut.

Echipa lui José Luis Mendilíbar a controlat centrul terenului și a mutat mingea cu mai multă intenție împotriva unui adversar care părea adormit și avea multe dificultăți pentru a începe.

Pucelanos nu au avut nicio problemă să acopere trupele periculoase obișnuite din Sevilla cu Jesús Navas și argentinianul Diego Perotti și nici să-i determine pe Luis Fabiano și Negredo să petreacă minutele nepublicate.

Localnicii au trebuit să se folosească în apărare, iar portarul Andrés Palop a fost atent la mingile care se plimbau în jurul zonei sale.

Valladolid a fost proprietarul jocului și, fără să creeze șanse mari să înscrie, au profitat de primul gol după o jumătate de oră pentru a pune 0-1 cu o lovitură de cap a angolezului Manucho Contreiras înainte de pasivitatea apărării andaluse.

Cursul jocului s-a schimbat când la 39 de minute mijlocașul Borja Fernández a fost dat afară pentru un atac dur pentru Perotti și când în ultima joacă din prima repriză Sevilla a egalat cu un penalty transformat de Luis Fabiano pe care Alberto Marcos l-a dat lui Jesús Navas.

În a doua repriză, Valladolid și-a remarcat inferioritatea numerică, iar Sevilla a fost cel care a comandat, dar niciodată cu emfază, de care a profitat adversarul pentru a încerca împotriva ei și minutele au trecut fără pericol în zona lor.

Echipa vizitatoră, departe de a se consolida pentru a menține egalitatea, a știut cum să controleze ritmul jocului și să scoată la iveală un adversar care nu știa cum să obțină venituri din faptul că are mai mulți jucători pe teren.

Deja în treapta finală, inerția de la Sevilia de a câștiga a făcut ca Valladolid să fie dificil de egalat cu 1-1, dar nu a fost ziua lui Jiménez și nu au știut cum să întoarcă tabela de marcaj, mai ales la picioarele Ivorianului. atacantul Arouna Koné, care a ieșit în locul lui Negredo și a pierdut două șanse foarte clare, așa că la final au ajuns la egalitate.

Fișă tehnică: 1 - Sevilla FC: Palop; Sergio Sánchez, Squillaci (Konko, m.46), Dragutinovic, Fernando Navarro; Jesús Navas, Renato, Lolo (Romaric, m.46), Perotti; Luis Fabiano și Negredo (Koné, m.78).

1 - Real Valladolid: Justo Villar; Barragán, Nivaldo, Luis Prieto, Marcos; Pelé, Álvaro Rubio (César Arzo, m.77), Borja, Canobbio (Baraja, m.90); Manucho (Nauzet, m.46) și Diego Acosta.

Goluri: 0-1, M.33: Manucho. 1-1, M.46 +: Luis Fabiano, din penalty.

Arbitru: Alfonso Pérez Burrull (Comitetul Cantabric). L-a dat afară pe jucătorul lui Valladolid, Borja Fernández, cu un roșu direct în minutul 39 pentru un atac dur asupra lui Perotti. În plus, i-a îndemnat pe vizitatorii Diego Costa (m.6), Nivaldo (m.20), Pelé (m.44) și Justo Villar (m.81), și pe localnicii Jesús Navas (m.50), Dragutinovic (m .55), Luis Fabiano (m.89) și Romaric (m.89).

Incidente: Joc jucat pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán în fața a patruzeci de mii de spectatori. Pitch în stare bună.