BUENOS AIRES - Georgia s-a impus cu 25-9 împotriva României, într-un meci lipsit de lumină în care a predominat jocul fizic și a fost plin de inexactități în manevrare. Merab Kvirikashvili a obținut 17 puncte, cea mai bună marcă pentru un jucător Lelos la o Cupă Mondială. Georgia, trebuie remarcat, își va lua rămas bun de la Noua Zeelandă sâmbătă (la 21 în Argentina) împotriva puma, în timp ce România și-a luat rămas bun cu patru pierderi.

georgia

Meci foarte fizic și destul de lipsit de lumină. Cele două echipe au căutat cu aceleași arme și au ajuns să facă fiecare acțiune monotonă. Singura opțiune de joc a fost atacanții și toate punctele din prima repriză au venit pe jos: diferența a fost în eficiență, deoarece Merab Kvirikashvili a fost infailibil în cele patru încercări ale sale.

România, care a terminat prima repriză cu două penalty-uri de la Marin Dumbrava, dăduse semnale mai bune la începutul meciului, cu o dominare teritorială și a posesiei clare, dar lipsa lor de idei în atac a devenit principalul lor rival. Fără rezoluții bune în atac, totul a devenit simplu pentru o apărare fermă care a ratat câteva abordări.

A doua repriză a început cu o nuanță similară, deși Georgia a încercat să ia inițiativa de a închide duelul. Oricum l-a costat. Jocul fizic și lupta din fiecare sector al domeniului au continuat să fie monedă comună. Abia la 17 minute Mamuka Gorgodze a reușit să dezechilibreze prima acțiune colectivă bună a lui Lelo. Foarte puțin adevărul.

România a fost într-o poziție dificilă și jocul, deja fără paritate pe tabela de marcaj, a pierdut farmecul necunoscutului. Erorile de manipulare și lipsa de îndrăzneală de a exploata spațiile au furat ultimele minute ale meciului care a avut Georgia, cu foarte puțin, ca un câștigător clar. Acum, cu jocul fizic drept steag, ei se îndreaptă spre Puma. Echipa condusă de Marius Tincu, la rândul său, și-a luat rămas bun de la Cupa Mondială cu patru înfrângeri.

GEORGIA (25): Lasha Khmaladze; Revaz Gigauri, David Kacharava, Tedo Zibzibadze și Alexander Todua; Merab Kvirikashvili și Irakli Abuseridze; Dimitri Basilaia, Mamuka Gorgodze și Giorgi Chkhaidze; Vakhtang Maisuradze și Ilia Zedginidze; David Zirakashvili, Jaba Bregvadze și David Khinchagishvili.
Au intrat: Goderdzi Shvelidze, Vasil Kakovin, Levan Datunashvili, Givi Berishvili, Bidzina Samkharadze, Irakli Chkhikvadze și Malkhaz Urjukashvili.

ROMÂNIA (9): Iulian Dumitras; Stefan Ciuntu, Csaba Gal, Tiberius Dimofte și Madalin Lemnaru; Marin Dumbrava și Florin Surugiu; Daniel Carpo, Ovidiu Tonita și Mihai Macovei; Cristian Petre și Valentin Ursache; Paulica Ion, Marius Tincu și Mihaita Lazar.

Au intrat: Silviu Florea, Valentin Poparlan, Daniel Ianus, Valentin Calafeteanu, Constantin Gheara și Florin Vlaicu.

PUNCTE ÎN PRIMA DATĂ: Penalties 8 ', 23', 30 'și 34' Kvirikashvili (W), 11 'și 32' Penalty Dumbrava (R). Parțial: Georgia 12 - România 6.

PUNCTE ÎN AL DOILEA TIMP: 17 'Încearcă de Gorgodze, transformat de Kvirikashvili (G).