Omar Alderete a debutat și a jucat toate cele nouăzeci de minute în toamna lui Hertha Berlin, care a început să câștige, dar a căzut cu 2-1 în fața Leipzig-ului. Echipa capitalei și-a extins seria de pierderi din Bundesliga la patru.

Hertha Berlin a pierdut din nou și nu este o știre, ci un obicei. Noutatea, indiferent de timpul echipei, a fost debutul lui Omar Alderete în Bundesliga. Paraguayanul, care în meciul anterior a fost suplinitor, a început în unsprezece de start și a jucat cele nouăzeci de minute. Grupa capitalei germane a căzut cu 2-1 împotriva pointerului, în ciuda faptului că a început să câștige duelul cu golul columbianului Jhon Córdoba.

pierdut

După trei minute, la 11 ′, francezul Upamecano a egalat meciul la Red Bull Arena. În a doua perioadă, distribuția fundașului Guaraní a rămas cu zece jucători din cauza expulzării lui Zeefuik, care intrase la 46 ′, a avertizat șaizeci de secunde mai târziu și a expediat la 50 ′. Inferioritatea numerică l-a rănit pe Hertha, care la 77 ′ a primit 2-1 după definiția austriacului Marcel Sabitzer.

Cei conduși de Bruno Labbadia au extins seria de pierderi la patru în acest sezon în turneul german. În cinci întâlniri, Alderete și compania au adăugat doar trei puncte (4-1 victorie asupra Werder Bremen) și se află pe locul 15 în clasament.