Aspirantul campion mondial la șah, italo-americanul Fabiano Caruana, a declarat înainte de începerea celor douăsprezece jocuri - primul s-a încheiat cu o remiză - pentru Campionatul Mondial, care va avea loc în noiembrie 2018 la Londra, că majoritatea oamenilor ar fi surprinși „de caloriile pe care le consumăm” într-o întâlnire a acestora caracteristici, la care trebuie adăugată tensiunea care produce.

Analiștii amintesc că arderea caloriilor depinde de fizic, înălțime și greutate. Un studiu pe Insula Man servește pentru a apăra că șahul este un sport și arderea caloriilor este un argument în acest scop, astfel încât să poată primi fonduri și să organizeze competiții. Însuși Comitetul Olimpic Internațional recunoaște acest lucru, dar există mai multe țări care nu o consideră ca atare, inclusiv Regatul Unit, unde se desfășoară Campionatul Mondial.

Ar trebui menționat profesorul de neurologie de la Universitatea Stanford, din California, Statele Unite., Robert Sapolsky, care a fixat între 6000 și 7000 de calorii pe care un jucător de nivel înalt le consumă atunci când este în competiție. Normalul este de aproximativ 4000 de calorii cheltuite de jucătorii profesioniști. Un jucător mediu sau amator poate consuma aproximativ 500 de calorii.

Nimeni nu neagă că șahul este bun pentru minte, precum și beneficiile sale educaționale și chiar terapeutice, dar în plus, după cum se arată, arde și calorii, deși experții avertizează că cel mai bun este, fără îndoială, o dietă echilibrată și sănătoasă.

În ceea ce privește tensiunea turneelor, maestrul internațional britanic și președintele carității Șah în școli și comunități, Malcolm Pein, afirmă: „Este ca și cum ai fi la examenele finale timp de nouă zile la rând, fiecare examen durând cinci ore și cu întrebările care se schimbă în fiecare moment”.

jucarea
Întâlnire între Karpov și Kasparov la Moscova, 1984.

La turneul Campionatului Mondial din Moscova din 1984, între campionul mondial de atunci Anatoli Karpov Da Gari Kasparov, s-a calculat că solicitantul a consumat aproximativ 5000 de calorii.

Trebuie amintit că a fost un turneu mondial foarte controversat, deoarece a fost suspendat când a fost susținut, de către președintele de atunci al FIDE, Florencio Campomanes, că s-a datorat „stresului, uzurii și pericolului pentru sănătatea sa” a campionului mondial care, într-adevăr, a slăbit zece kilograme.

Karpov a avut un avans de 5-3 și a trecut anterior cu 5-0, dar Kasparov s-a adunat în cele din urmă și a câștigat două jocuri la rând înainte ca suspendarea să ajungă la 5-3. Au fost patruzeci de jocuri care au încheiat egalul. Apoi, cel care a câștigat anterior șase jocuri a obținut titlul.

Au fost luni și luni de întâlniri în capitala Rusiei, de fapt a început în septembrie 1984 și s-a decis suspendarea în februarie 1985. Au fost jumătate de an și 48 de jocuri. „Un campionat mondial nu poate deveni o cursă de anduranță”, a spus Campomanes. Ca o curiozitate, tabloul unde s-a jucat campionatul împreună cu alte accesorii poate fi văzut în Muzeul de Șah din Moscova.

Acum tehnologia a ajuns să demonstreze aceste date despre arderea caloriilor. La recentul turneu Isle of Man, desfășurat în perioada 20-28 octombrie, în care au participat 165 de jucători de elită și tineri promițători, organizatorii i-au cerut pe unii dintre ei să poarte monitoare de calorii și ritm cardiac.

El a fost voluntar, unii au refuzat, deoarece au înțeles, putea oferi informații semnificative despre jocul său, dar cele mai acceptate și datele au fost destul de relevante. Astfel marele maestru rus Mihail Antipov Tânărul de 21 de ani a ars 560 de calorii (echivalent cu alergarea de cinci mile sau înotul timp de o oră) în două ore de concurs.

În ceea ce privește bătăile, marele maestru american Nikaru Nakaruma, numărul 17 în clasamentul FIDE din noiembrie și care a terminat pe locul trei în turneu, a avut o frecvență cardiacă medie de 130 de bătăi pe minut. Câștigătorul turneului, polonezul Radoslaw Wojtaszek, Tânărul de 31 de ani, care se află pe locul 16 în lume, a atins 170 de bătăi, iar unii participanți au ajuns la 220.

Insula Man, a cărei capitală este Douglas, unde a avut loc turneul, se află între Anglia și Irlanda și are un trecut și moștenire celtică și vikingă.

Cuplul câștigător al turneului Isle of Man, polonezul Radoslaw Wojtaszek și rusoaica Alina Kashlinskaya.

În sport, coincidența a fost că câștigătorii sunt un cuplu, așa că Wojtaszek este căsătorit cu câștigătoarea și numărul 19 în clasamentul feminin, rusul Alina Kashlinskaya, victorie obținută și la 25 de ani. Ambii au câștigat 37.500 de lire sterline (42.871 de euro) de premiu. Nu este primul turneu în care ambii câștigă, la Paks, Ungaria, în 2011, s-a întâmplat același lucru.

Wojtasek este de trei ori campion polonez (2005, 2014 și 2016), a câștigat al IV-lea turneu internațional San Juan de Pamplona în 2010 și recent a remizat într-un joc împotriva campioanei mondiale, Magnus carlsen.

În finală a câștigat tiebreakerul la numărul 20 mondial, Arkadij Naiditsch, jucător care a reprezentat trei țări. S-a născut în capitala letonă Riga, și-a apărat țara natală până în 2005, apoi a participat pentru Germania timp de un deceniu, chiar a devenit campion german în 2007, dar în urmă cu trei ani, în 2015, a decis să se mute în Azerbaidjan. Acest lucru este foarte frecvent în rândul șahistilor profesioniști, schimbarea steagului pentru comoditate profesională sau, în principal, pentru bani. Ce mare adevăr că banii nu au țară.