Concurenții sugari, cadeți și juniori și-au arătat nivelul. Performanță strălucitoare a luptătorilor din Toulouse în ultimele campionate

Doar copiii au rămas să joace Campionatul Gipuzkoa, iar judoasele din Toulouse au fost, de asemenea, competitive. Șapte au obținut un loc pentru finala campionatului și patru dintre ei au câștigat o medalie, două de argint și două de bronz.

câștigat

Mikel Olaetxea în 42 kg, Rubén Lekuona în 50 kg și Adrián Álvarez în 55 kg nu au obținut o medalie, dar munca a fost bună.

Mikel și-a acuzat lipsa de experiență, dar a fost încântat de mișcări foarte bune și cu atitudinea sa a fost aproape de a obține locul al treilea. Rubén Lekuona, cu un start exploziv, și-a dominat complet lupta, dar a făcut o greșeală pentru care a fost expulzat, iar Adrián nu a putut trece de calificări.

Medaliștii au avut performanțe mixte, Manex Begiristain în 66 kg s-a menținut în orice moment, câștigând toate luptele cu hotărâre și nu fără dificultate până când în finală a coborât puțin garda și a pierdut primul loc.

Eider Calahorra în 57 kg a continuat în linia sa, a rămas regulat și a luat medalia de bronz, Iurre Iraola în + 63 kg a rămas și el în linia competițiilor anterioare și a fost al doilea.

Ane Larrea în 63 kg a fost prima în toate competițiile sale anterioare, nu a putut egala performanța ei decât fiind prima, dar nu a putut fi; a avut o zi proastă și, de asemenea, cu ghinion.

Ane, favorită de necontestat pentru a lua campionatul, și-a pierdut prima luptă, a fost vânată într-o singură secundă, a continuat și, după atacuri, a ocupat un al treilea loc dur.

Campionatele Euskadi

Cadeții, după ce au trecut cu succes Campionatele Gipuzkoa, au călătorit la Vitoria pentru o medalie în cadetul Euskadi. Trei cadeți au câștigat pătratul pentru această competiție și toți trei au obținut medalia de bronz. Aritz Aramendi în 50 kg nu s-a arătat în forma sa obișnuită și, prin urmare, nu a putut ajunge în finală și a trebuit să se mulțumească cu locul trei, Beñat Amiano în 55 kg a avut o competiție bună în care a evoluat foarte bine și în care locul al treilea nu fă-i dreptate și lui Iker Saralegi în 81 kg, a slăbit și a suferit pentru a-și putea efectua judo-ul.

Pe de altă parte, avem concurenții juniori care s-au deplasat la Vitoria pentru a concura în Campionatul Euskadi pentru juniori; jucau pasul la Campionatul Sectorului Nord al Spaniei. Pentru aceasta, a meritat doar să intrăm în finală.

Judosul tolosarras María López în 57 kg într-o performanță cu gheare a fost al treilea și Maddi Amiano în 44 kg a luat campionatul acasă.

Calea de urmat se întinde pe două săptămâni de muncă pentru a concura sectorul nordic (Navarra, Aragon, La Rioja și Euskadi), unde trebuie să intrați și în finală dacă doriți să aveți un loc pentru marea finală a Campionatului Spaniol.