Kenyanul a marcat un timp de 31.14, iar campioana mondială la 10.000 de metri a făcut 25.54.

Kenyanul Leonard Komon, într-o finală strânsă cu compatriotul său Mathew Kisorio, a câștigat XXVIII-a Cross de Itálica, care a avut loc astăzi într-un circuit de lângă ruinele orașului roman Itálica, în Santiponce (Sevilla), și al compatriotului său Linet Masai a făcut o adevărată plimbare în cursa feminină.

leonard

Komon, al patrulea în trecutul World Cross și câștigător al Elgoibar 2008, printre alte evenimente, a fost unul dintre alergătorii africani care au decis să încurajeze cursa și au atacat din al doilea tur împreună cu tovarășii săi de pe podium, Lucas Rotich și Moses Kibet, și etiopianul Gebremariam.

După o „pauză” în primul tur, în care spaniolii Juan Carlos Higuero, Mohamed Elbendir, Javier Guerra, Carles Castillejo și José Manuel Abascal au luat locul central, alergătorii africani au atacat cu un „intrus” printre ei: Alberto García.

Campionul mondial Gebremarian, care până atunci fusese în umbră, a recuperat poziții pentru a ajunge în spatele lui Mike Kipyego, care conducea cursa la acea vreme, dar nu a putut ține pasul cu alți „grei” din grup precum Komon, Mathew Kisorio, Lucas Rotich și Mosés Kibet (al treilea în campionatul mondial junior).

Kisorio, Komon, Kibet și Rotich au început să crească ritmul pe care Gebremariam nu l-a putut ține și în al treilea tur a acumulat un deficit de opt secunde.

Ultimul tur a fost o luptă, fără schimbări bruște de ritm, între Komon, Kisorio, Kibet și Rotich. Înainte de a ajunge la linia de sosire, Komon și Kisorio au pus teren între - cu câțiva metri - și au contestat victoria, care a căzut pentru Komon. În timp ce ugandezul Moses Kibet a ocupat ultima treaptă a podiumului.

Mențiune specială pentru Carlos Castillejo, campion al Spaniei la 5.000 și 10.000, care a făcut o demonstrație minunată în ultimele ture împotriva piloților africani, pentru a se „strecura” pe locul șapte, înaintea lui Sergio Sánchez, tot într-un mai mult decât vrednic al optulea Market Stall.

La femei, victoria finală a campioanei mondiale de 10.000 de metri, kenyanul Linet Masai, care „a mers” printr-un circuit (8.000 de metri), care părea făcut pe măsură.

Cu pași de gazelă, lungi, puternici, eleganți și cu un ritm sincronizat, Linet Masai a fost un „vârtej” pentru adversarii săi care nu au dat nicio opțiune de a înnoi un triumf genial și apoteozic.

Kenienii (Linet Masai, Paulin Knorikwiang, Ann Karandi Mwangi și Grace Momanyi) au fost dominatorii inapelabili. Masai și-a lăsat adversarii să facă în primul tur, unde sevillana Carolina Robles (Montequinto) a strălucit uneori. Apoi a luat frâiele și în al doilea pas prin gol timpul său a fost de 11.40.

Dar, încetul cu încetul, a pus teren la mijloc și doar compatriotul său Paulín Knorikwiang - fost subcampion mondial și al unsprezecelea la Amman (Iordania) - a ținut pasul cu el, un al doilea în runda a doua, dar a pierdut paisprezece în al treilea pas cu obiectiv. și tot așa până la jumătatea minutului cu care s-a încheiat cursa.

Printre sportivii care reprezentau țările europene, Hilda Kibet-olandeză de origine kenyană și actuală campioană europeană de cross, a fost a patra, cu 48 de secunde în urmă, urmată de Grace Momanyi-a patra în campionatul mondial de 10.000 de metri-, Viola Kibiwot, de asemenea olandeză Adrienne Herzog-șaptea -, maghiară Aniko Kalovis-a opta-, rusă Marya Konovalova -11-, portugheză Jessica Augusto -11- britanică Stphanie Twell -11-, de asemenea portugheză INés Monteiro -13-.

Catalana Rosa Morató, vicecampioană în Europa la Dublin, a fost cea mai bună spaniolă, cu un al paisprezecelea loc, într-o carieră de la mai puțin la mai mult și care a fost susținută și de spaniolii Nuria Fernández, Alessadra Aguilar, Diana Martín și Gema Barrachina, aceste trei ultime din Valencia Terra i Mar.

La această ediție - urmată de aproximativ zece mii de fani - au participat aproximativ 3.000 de sportivi - la diferite categorii - dintre ei aproape o sută la evenimente internaționale cu alergători din Kenya, Olanda, Etiopia, Portugalia, Ungaria, Marea Britanie, Rusia, Maroc, Argentina, Uganda și Spania.

Cu un buget de 324.000 de euro, Cross de Itálica este organizat de consiliul din Sevilla, în colaborare cu Junta de Andalucía, consiliul orașului Santiponce, Forțele Armate, RFEA și diverse companii.