Setul de Hans-Dieter Flick El rămâne neînvins în Liga Campionilor și a adăugat încă trei puncte la tabela de marcaj după victoria împotriva sa Lokomotiv Moscova, unde bavarezii au dat dovadă de o superioritate mai mare în timpul meciului, dar cu anumite secțiuni în care echipa rusă a speriat „gigantul bavarez”. Campionii aflați în funcție s-au întors să se confrunte cu echipa de la Moscova după mai bine de două decenii, când s-au întâlnit pentru prima dată în 1995, deși de data aceasta era în Europa League. La fel ca atunci, bavarezii au câștigat Stadionul Lokomotiv - Arena RZD-.

bayern

Bayern a ajuns la fortul rus într-o atmosferă asurzitoare, unde fanii echipei locale au fost prezenți în ciocnire, primind echipa germană cu imnul Lokomotiv și eșarfele ridicate. Cu toate acestea, nimic nu a oprit locomotiva germană, care, în ciuda faptului că a trecut prin momente de pericol în a doua jumătate, a realizat triumful care îi plasează ca lideri de grup.

Prima parte a început cu frică pentru cei din Scutura, care a observat cum a venit prima piesă periculoasă printr-o lovitură de cap de la Smolov, cu toate acestea, Neuer prins ușor. Din acel moment, Bayern a dominat prima repriză cu solvabilitate, atingând primul gol în favoarea echipei germane în minutul 13 prin Goretkza. Mijlocașul a condus o centrare grozavă de la Pavard din aripa dreaptă și a inaugurat electronicul.

Ulterior, campionul a monopolizat toate acțiunile periculoase, forțând Lokomotiv să rămână în apărare în câmpul lor și să încerce să opteze pentru a genera pericol împotriva lor. La minutul 25, o altă joacă de asociație, urmărită practic la primul gol al bavarezilor și care este deja un clasic în echipa de Scutura, Aproape a făcut 0-2 pe tabela de marcaj, dar Kingsley Coman a sfârșit prin a prăbuși șutul său pe stâlpul drept al porții apărate de Guilherme.

Domeniul Bayern a continuat până la pauză, unde Lokomotiv nu a putut găsi calea de a-și aprofunda atacul împotriva obiectivului apărat de Neuer. Cu toate acestea, tonicul jocului a luat o întorsătură de 180 de grade în a doua jumătate. Deși echipa germană a continuat cu atacurile sale continue împotriva zonei rivale, moscoviții au fost mai buni de această dată la ghișeu, începând să genereze oarecare resentimente față de Bayern.

Astfel, și după o pedeapsă anulată la Lewandowski în care a trebuit să intervină VAR, reacția Lokomotiv A fost spectaculos. Mai întâi a avertizat prin cizmele de Smolov, care a plasat un șut în careul stâng al porții apărate de Neuer, deși calitatea portarului Gelsenkirchen a făcut să pară că a fost o salvare ușoară. cu toate acestea, Miranchuk nu a cruțat a doua oară și la doar un minut după acea abordare periculoasă, Ze Luis a primit o pasă grozavă, a mers cu viteza maximă pe flancul drept al Bayern și puneți un centru scăzut care a terminat cu putere Miranchuk, obtinerea egalizați electronicul la minutul 70.

„Steaua Sudului” s-a trezit curând din scurta letargie în care se afla, când încă mai deținea avantajul și după golul împotriva, a intrat în ofensivă. Aceste atacuri au dus la încă un contra în favoarea „Parovozy”, care erau pe punctul de a putea întoarce complet tabela de marcaj și a executa o lovitură dură. cu toate acestea, nu s-a întâmplat niciodată, bine Ze Luis a decis să încerce să definească cu o lovitură care a ieșit în loc să treacă la partenerul său, care era singur în zonă.

O mișcare care ar fi putut schimba cursul jocului, dar nu s-a întâmplat niciodată. Două minute mai târziu, un geniu al Joshua Kimmich, că a primit o pasă în partea din față a zonei și că, după un control spectaculos și o jumătate de viraj, și-a ajustat șutul la bățul lung al Guilherme, ridicând astfel 1-2, care ar rămâne inamovibil până la sfârșitul prăbușirii.

Cu acest triumf, Bayern acumula 13 victorii consecutive în Liga Campionilor, record de turneu absolut. Antrenorul de la Heidelberg devine astfel primul antrenor care îl câștigă pe al său Primele 10 jocuri din Liga Campionilor.