Albii încă nu arată soliditate și semnează un joc mediocru înainte de bătăliile decisive europene. Slabă apărare a echipei lui Laso, încă o dată. Carroll, 16 puncte în 18 minute și Doncic 11 puncte și un PIR de 14.

slăbește

Într-un joc fără nervi, propice punerii bandajelor pe răni, Real Madrid și-a oprit criza de rezultate, trei înfrângeri consecutive, cu o victorie împotriva CAI care își întărește locul trei în Liga Endesa (96-84) după înfrângerea Baskonia în Las Palmas din Gran Canaria. Echipa lui Laso nu a avut de ales decât să câștige înainte de transcendenta treaptă finală a „Top 16”, unde se află încă pe fir, iar rivalul său, mai puțin competitiv decât alte sezoane, l-a ajutat să se întoarcă pe continent, să se reconecteze cu sentiment solid de victorie. Nu a servit pentru a-i îngrășa spiritele. Își continuă performanța discontinuă, apărarea ilegitimă: a cedat 84 de puncte, peste media sa discretă: 80. Carroll (16 puncte) și Doncic (11 + 7 recuperări) au strălucit într-un joc cu nori și senin. Benzing (23) și Jelovac (20) au strălucit la CAI.

Nu a existat nicio știre despre o îmbunătățire aparentă în jocul de la Madrid, deși este dificil de comparat, deoarece duritatea Euroligii nu are prea mult de-a face cu gummy-ul ACB în date la fel de dulci ca Barclaycard. Livrat la împușcătura a trei ca și cum ar fi obligația sa, fidel vocației de a conduce jocul la un schimb de coșuri, cu aproape nici o intensitate până când a apărut Lima, Madrid a luat timp să pună CAI în oglinda retrovizoare. Laso a pariat de la început pe Taylor și Thompkins, ceea ce vine să calibreze importanța întâlnirii. Ambele au început bine, dar mixul, cu Llull la fel de greșit ca în ultimele sale apariții, Carroll și Ayón, nu a funcționat bine pentru Madrid. CAI, care a găsit-o zonă, a rezistat (19-18) cu 11 puncte de la Benzing. Nu se va ști niciodată dacă o mare parte din scorul germanului s-a datorat talentului său incontestabil sau a devenit un alt produs al apărării „fierului” de la Madrid. Ar termina cu 23 de puncte, al doilea cel mai bun scor al sezonului

Echipa albă s-a îmbunătățit cu Sergio Rodríguez, dar și mai mult cu dorința lui Lima și cu aspectul lui Doncic, foarte dezechilibrat. A ieșit și Rudy, dar continuă în ritmul unui diesel, oarecum oprit, fără scânteie. Cu mai multă dorință și activitate în apărare, Madridul a început să laude victoria înainte de pauză (48-34). Dificultățile CAI în calificare nu sunt o coincidență.

Carroll și-a luat pușca la repornire și jocul s-a terminat, sau cel puțin așa se părea. Madridul a continuat să producă triplu după triplu. El va înscrie 17. Fotu, care a marcat trei în al treilea sfert, a intrat în cârpă, dar colegii săi, cu excepția lui Jelovac, nu atât. Și echipa lui Laso s-a regăsit. Rafale de joc bun împreună cu momente de eclipsă. În Liga merită. A avut timp să câștige jocul și să vadă cum CAI încă mai lovea coada. A câștigat cu șase în absența unui minut și jumătate. Rivalul său obținuse 84 de puncte, 50 după pauză. Real Madrid pur.