Barcelona, ​​22 iulie (EFE) .- Un nou record pentru Spania în lovitură de murciană Úrsula Ruiz (18,28 metri) și un record pentru campionatele Barcelonei Cristina Lara la 100 de metri (11,40), au fost punctele culminante ale prima zi a celui de-al 97-lea Campionat Spaniol Absolut care s-a început sâmbătă pe stadionul Joan Serrahima din Barcelona.

spaniei

La categoria masculină, trebuie să evidențiem marea cursă la 100 de metri cu victoria Madridului FC Barcelona, ​​Ángel David Rodríguez, cu o marcă de 10,26, învingându-l pe bilkeanul Ortkaz Beitia și pe Eusebio Cáceres din Alicante.

În proba de 5.000 de metri, Adel Mechaal (New Balance), campion european la pista acoperită de 3.000 de metri, a recâștigat titlul de campion al Spaniei pe care l-a acordat anul trecut campionului european de 5.000 de metri, Ilias Fifa (FC Barcelona ), impunându-se cu un record de 14: 07.93 și învingând FIFA într-o mare finală în puțin peste trei secunde (14: 11.07).

Mâine, ambii concurenți se vor întâlni și în finala celor 1.500, unde încep ca favoriți.

Tânărul de 22 de ani din Navarra, Adrián Vallés, cu o săritură de 5,56 metri, a redus șirul a șase titluri naționale consecutive ale lui Igor Bychkov (Playas de Castellon), care ar putea fi al doilea cu 5,51.

Emoție până la ultima aruncare cu javelină, cu victoria tânărului de 19 ani din Donostia, Odel Jainaga, cu 73,50, eliminând actualul campion al Spaniei, navarrozul Nicolás Quijera, care a aruncat 73,51 metri.

Mai multă emoție în săritura în înălțime cu trei câștigători, un eveniment fără precedent după victoria, în afara competiției, a venezueleanului Eure Yañez, cu un salt de 2,25 metri.

În spatele său a egalat, cu un salt de 2,17 metri și cu aceleași încercări, Miguel Ángel Sancho, care a obținut al cincilea titlu național, Simón Siverio, cu al doilea său, și Carlos Rojas, cu marele său personal.

În absența din cauza accidentării titularului recordului național Javier Cienfuegos, tânărul pitcher de 21 de ani al FC Barcelona, ​​a fost proclamat campion la aruncarea cu ciocanul, cu 70,59 metri.

Triumf, în afara competiției, de columbianul Mauricio Ortega în aruncare pe disc cu 63,68 metri, cu care campionul Spaniei a fost Frank Casañas, al doilea cu o aruncare de 59,75, cel mai bun.

Pablo Torrijos (Playas de Castellón), născut la Castellón, a recuperat titlul pe care l-a pierdut anul trecut și cu un salt de 16,88 a câștigat triplul salt, adăugând al patrulea titlu național și arătând momentul său bun de formă

Competiția feminină este cea care a deschis campionatul, cu victoria galiciană Lidia Parada (Atlética Barbanza) în aruncarea cu javelină cu 57,97 metri, cea mai bună marcă a sezonului și al treilea titlu național consecutiv. În marșul de 10.000 de metri, victoria a fost pentru Julia Takacs (Playas Castellón) cu 44: 36.63.

Jucătoarea murciană Ursula Ruiz (Valencia Esports) a bătut recordul spaniol la aruncarea cu gantere cu o aruncare, la prima încercare, de 18,28 metri,

Lansarea sa a depășit cu opt centimetri recordul național deținut de Irache Quintanal, cu 18,20, din 4 iunie 2007, tot pe același stadion.

Ruiz, în vârstă de 34 de ani, aspiră să-și atingă al zecelea titlu național consecutiv în specialitate și a atins și minimul pentru Cupa Mondială de la Londra (17,75), tocmai în ziua retragerii lui Irache Quintanal.

Cei doi s-au topit într-o îmbrățișare caldă la finalul concursului. "Nu este faptul că am luat recordul, pur și simplu am preluat", a spus noul deținător al recordului național

Barcelona, ​​Cristina Lara, a stabilit un nou record de campionat câștigând 100 de metri cu 11.40, recuperând titlul național pe care Estela García i-a smuls-o anul trecut și depășind marca rivalei sale într-o secundă (11.41).

În lungime, San Sebastian Olatz Arrieta s-a impus față de favorite cu un salt final de 6,43 metri, ceea ce i-a conferit primul ei titlu de campioană a Spaniei.

Toledoara Irene Sánchez-Escribano (Playas de Castellón) s-a impus în obstacolele de 3.000 de metri cu o marcă de 9: 48.47, departe de cel mai bun record din acest an (9: 40.30), suficient de rău pentru a obține al doilea titlu după 2015.

Momentul emoționant al acestei prime zile a fost minutul tăcerii în memoria celui care a fost cel mai bun sprinter spaniol al timpului său, José Luis Sánchez Paraíso, din Salamanca, care a murit pe 18.