Strigăte de „Pedro, Pedro” la Camp Nou

Distribuiți prin e-mail

crack

Pedro, după golul său

Debutul acasă al Barça în Liga Campionilor a avut un protagonist neașteptat: Pedro Rodríguez. Tânărul extrem canarian a intrat după pauză pentru a-l înlocui pe Iniesta și a marcat al doilea gol al Barça împotriva lui Dinamo Kiev. Când a marcat golul, publicul de la Estadi a scandat numele fotbalistului canarian. Pedro, în ciuda faptului că a jucat doar ocazional, a fost esențial în finala Supercupei Europene împotriva lui Shakthar, marcând singurul gol al meciului, și a marcat și al doilea gol al Barça în prima manșă a Supercupei Spaniei la San Mamés împotriva Athletic Club.

În ciuda faptului că a fost 2-0, Barça s-a străduit să-l învingă pe campionii ucraineni. Dinamo a pus în gol golul lui Víctor Valdés încă din 3 minute. Și la 19 ani mingea a trecut prin mica zonă Barça de două ori. Dar forța mai mare a atacantului local a decis. Messi, la 25 de minute, a deschis scorul. Înainte de pauză, arbitrul a anulat un gol împotriva lui Dinamo pentru ofsaid.

În a doua jumătate, Barça a ajuns cu ușurință în partea din față a zonei de vizitare, dar luminile s-au stins acolo. În ciuda faptului că nu are multe opțiuni de gol, Dinamo a dat întotdeauna un sentiment de pericol.

FC Barcelona: Víctor Valdés; Dani Alves, Puyol, Piqué, Abidal; Xavi, Touré (Busquets, min.68), Keita; Messi, Ibrahimovic (Jeffrén, min.85) și Iniesta (Pedro, min.46).

Dynamo Kiev: Shovkovskiy; Eremenko, Khatxeridi, Leandro Almeida, Magrao (Betao, min.73); Yussuf (Ghioane, min.46), Vukojevic; Gusev (Ninkovic, min.86), Shevchenko, Yamolenko; și Milevskiy.

Goluri: 1-0, min.25: Messi. 2-0, min.76: Pedro.

Arbitru: Bjorn Kuipers (olandez). El i-a avertizat pe Magrao (min.37) și Almeida (min.55).