A pus deșeuri fizice doar împotriva unui CSKA care știa să-și joace bine trucurile și a profitat și de un eșec clar al lui Palop

Distribuiți articolul

Luis Fabiano, stânga, și Perotti, în prim-plan, prăbușiți după al doilea gol al CSKA. Reuters

sevilla

Antonio GUTIÉRREZ/Efe

CSKA Moscova face istorie calificându-se pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru prima dată după ce a câștigat 1-2 în terenul de la Sevilla, o echipă care, din nou, la fel ca acum două sezoane, a rămas cu miere în buzele de a ajunge printre cei opt cei mai buni pe continent După Madrid, este a doua echipă spaniolă care rămâne în optimile din acest sezon.

Echipa din Sevilia a găsit un rival care a înțeles foarte bine jocul, în ciuda faptului că a adus egalitatea aproape pierdută în prima manșă, în timp ce Sevilla a pus doar deșeuri fizice, ceva insuficient în competiția maximă a cluburilor europene.

CSKA a fost clar că trebuie să înscrie pentru a câștiga egalitatea și a atacat foarte mult, în special pe aripa stângă, asupra căreia a acționat internaționalul chilian Mark González, întrucât fostul fotbalist Betis a participat întotdeauna.

Obrazul echipei antrenate de Leonid Slutsky, printre ai cărui asistenți se numără fostul Oviedo Viktor Onopko, la momentul atacului a servit și Sevilla pentru a încerca contraatacul în spații libere. CSKA a beneficiat mai întâi de acest schimb de lovituri, când în minutul 38 au trecut înainte. Au fost necesare două minute pentru ca echipa lui Manolo Jiménez să echilibreze ciocnirea, cu un gol al lui Perotti înainte de plecarea lui Akinfeev, gol care a egalat jocul și, de asemenea, egalitatea, așa că totul a fost deschis pentru a doua repriză.

Însă jocul s-a întors din nou pentru Sevilla la zece minute după reluare, când rușii au marcat al doilea gol, în acest caz cu colaborarea lui Palop, în timp ce mingea i-a alunecat din mâini într-o lovitură liberă.

Sevilienii au încercat din greu, dar oarecum grăbiți în acțiunile lor. Jocul a intrat în ultima sa secțiune finală în sus pentru interesele echipei locale, care a mers cu totul în sus, dar a lăsat și multe spații pentru adversari. Asediul sevillist nu a dat roade, pentru că nu a știut niciodată să creeze un pericol real în fața unui CSKA pe care îl controla perfect.