Un gol al lui Feddal a remizat (1-1) care prelungește îndoielile echipei lui Óscar García Junyent

Vigo | 04 · 07 · 20 | 21:58

celta

Distribuiți articolul

Celta Vigo îi prelungește suferința după egal pe Betis (1-1), într-un joc care i-a fost pus în față cu poarta lui Nolito dar a plecat cu o a doua repriză dezastruoasă.

Un rezultat care permite echipei cerești să mărească avantajul față de Mallorca la șase puncte, ceea ce închide zona retrogradării, dar a câștigat „golul mediu” special și își sigilează practic permanența în fața sevillanilor.

Pariul ofensiv al lui Óscar García Junyent l-a încurajat pe Celta să înceapă, dominând în centrul terenului și incisiv pe aripa stângă, unde Nolito a rănit apărarea verde-albă.

Fostul jucător al Sevillei a fost noutatea în unsprezece, la care s-a întors și mijlocașul Fran Beltrán, avertizându-l pe Joel Robles cu un șut care s-a înălțat după un sfert de oră de joc. Și la scurt timp după aceea, un geniu din Nolito i-a dat liniștii Celtei, care a mers înainte pe tabela de marcaj (m.21) cu sauUn fault executat în exteriorul barierei până la sfârșitul lui Cadiz.

Echipa galiciană s-a relaxat după gol, iar duelul a fost egalat. Betis a avut mai multe mingi, dar a continuat fără să-l deranjeze pe Rubén Blanco. A mai durat 45 de minute să uităm de o echipă care continuă să scadă în ciuda schimbării antrenorului.

Celta a insistat să dea viață rivalului său, renunțând la atac și închizându-se în câmpul său pentru a apăra rezultatul. Frica i-a cuprins pe jucătorii Óscar, care au dispărut din joc. În plus, schimbările lui Alexis Trujillo au dat un alt aer unui Betis care a câștigat adâncime odată cu intrarea lui Tello, Joaquín și Pedraza.

Domeniul verde-alb crește, iar Celta a suferit din ce în ce mai mult. În lipsa a douăzeci de minute, González Fuertes El a subliniat o penalizare de la Rafinha către Guardado, dar, după ce a examinat-o după ce a fost notificat de VAR, a rectificat decizia ta.

Betis a meritat-o ​​și efortul lor a fost recompensat în absența a zece minute cu un gol al centralului Feddal, din nou cu suspans pentru că VAR a revizuit acțiunea pentru un posibil ofsaid al lui Loren timp de câteva minute.

1 - RC Celta: Rubén Blanco; Kevin Vázquez (Hugo Mallo, min.62), Murillo, Araujo, Olaza; Beltrán (Bradaric, min.77), Bine, Rafinha; Aspas (Santi Mina, min.76), Nolito (Gabriel Fernández, min.76), Smolov (Brais Méndez, min.53).

1 - R. Betis: Joel Robles; Emerson, Feddal, Mandi, Alex Moreno (Pedraza, min.53); Păzit, Guido Rodríguez: Aleñá (Tello, min.56), Canales, Juanmi (Joaquín, min.56); Loren (Borja Iglesias, min.91).

Obiective: 1-0. Min.21: Nolito; 1-1. Min. 78: Feddal.

Arbitru: González Fuertes (școala asturiană). El i-a admonestat pe Kevin Vázquez, Iago Aspas, Okay, Bradaric și Araujo în numele Celtei, iar pe Alex Moreno, Mandi, Tello, Canales și antrenorul Alexis în numele lui Betis.

Incidente: Meci corespunzător celei de-a treizeci și patra zile de LaLiga Santander disputat pe stadionul Abanca.