Cubanezii López și Argilagos câștigă aururi la Cupa Mondială de box amator

lópez

Cubanezii Arlen López (mediu 75 kg) și Joahnys Argilagos (muscă ușoară, 46-49 kg) au fost proclamați campioni în categoriile lor respective miercuri la Campionatul Mondial de Box Amator de la Doha.

Au fost cele două mari bucurii ale primei zile a finalei pentru Cuba, care a fost prezentă în alta, dar a trebuit să se mulțumească cu locul doi acolo, pentru Erislany Savón (greu, 91 kg).

Arlen López a câștigat cu 3: 0 față de uzbecul Bektemir Melikuziev și Argilagos l-a câștigat pe rusul Vasilii Egorov cu același scor, confirmându-se la 18 ani ca o stea emergentă a boxului cubanez și justificându-și perfect porecla de „Micul uriaș”.

"Acum sunt campion mondial. Vreau să câștig aurul la Rio", a spus Argilagos, gândindu-se deja la Jocurile Olimpice de anul viitor.

Bucuria cubaneză nu a putut fi completă, deoarece Erislany Savón a pierdut în finala de 91 kg împotriva rusului Evgeny Tischenko, într-unul dintre meciurile stelare ale acestei ediții.

La rândul său, Yasniel Toledo, care a căzut duminică în semifinale, a urcat miercuri pe podium la Doha-2015 pentru a lua bronzul la ceremonia de medalie.

Dincolo de cubanezi, o altă vedetă a zilei în Cupa Mondială de box „amator” din Qatar a fost irlandezul Michael Conlan, care a câștigat primul titlu mondial pentru țara sa în această competiție, la greutatea bantam (56 kg).

Rusia, pe lângă aurul lui Tischenko, a câștigat categoria 64 kg în această miercuri, cu Vitaly Dunaytsev.