Echipa lui Lopetegui a coborât cu 0-2 după o jumătate de oră. Cu toate acestea, Rakitic a redus și Sevilla a dominat după pauză.

Start rău, revenire și un management tactic excelent pentru a adăuga încă trei puncte în Liga Campionilor. Sevilla este serios în ceea ce privește concurența europeană și încă nu pierde. Se simțea o jenă, dar în ciuda scorului 0-2 și expulzării lui Navas, Rakitic și En-Nesyri au întors noaptea. [Narațiune și statistici: Sevilla 3-2 Krasnodar]

en-nesyri

Echipa din Sevilla a avut în față o bună ocazie de a căuta conducerea. După remiza lor împotriva lui Chelsea în Stamford Bridge, singura diferență de goluri a fost acordarea echipei britanice de primul loc. Și au ieșit pentru toți. Cei de la Lopetegui, superiori rivalului lor, au avut ideea de a domina și au făcut-o câteva minute.

Jocul obișnuit al lui Lopetegui. Ținând posesia mingii și căutând poarta rivală cu sosirile pe aripă. Aveau repede primul lor premiu, dar ar rămâne un cadou otrăvit. Era minutul 10 al jocului, Jordan s-a ciocnit de Suleymanov și Felix Brych a semnalat imediat un penalty. Vești bune pentru Sevilla, care ar putea avansa imediat ce au început. Cu toate acestea, în doar câteva secunde și după mai multe îndoieli, arbitrul a atras ajutorul VAR de verificat acțiunea indicată. Presimțirile nu erau bune și totul era într-o greșeală în atac. Euforia, pe podea.

De parcă ar fi fost o lovitură emoțională, Sevilla a jucat într-un lanț de erori care a complicat meciul. Kooundé a luat cartonașul cu tot jocul înainte și, un minut mai târziu, Suleymanov a transformat un liber direct în poartă. 0-1 era deja o realitate și Sevilla a trebuit să vâslească împotriva.

Krasnodar își sărbătorește golul împotriva Sevilla Reuters

Departe de a se reconstrui pentru a se replica, echipa din Sevilla și-a redus intensitatea și Krasnodar a profitat de ea. Din nou, profitând de greșelile unui Koundé neclar. Centralul francez a comis o penalizare, VAR a confirmat-o și Berg a pus 0-2 în Sánchez-Pizjuán împotriva oricăror cote. Lopetegui trebuia să facă ceva. Tehnicianul și-a asumat responsabilități și nu a durat mult să facă două modificări. Koundé, unul dintre ei.

Atunci Sevilla a stabilit altceva pe teren. Mai multă atingere, mai multă prezență în zona rivală, mai multă dominație. Echipa și-a recuperat sentimentele bune. Sosiri pe bandă, centre. O urmărire constantă care, printr-o simplă calitate, trebuia să genereze unele ocazii mai devreme sau mai târziu. Și chiar pe marginea pauzei, Jordán a închis-o și Rakitic a pieptănat o minge pentru 1-2. Echipa locală a urcat mai multe niveluri și a fost încrezătoare. Cravata ar putea veni. Cu toate acestea, o nouă eroare de concentrare i-a ucis pe cei din Lopetegui. Navas a comis un fault din spate, a fost expulzat la un pas de pauză și Sevilla ar trebui să revină cu unul mai puțin în rândurile lor.

Timp de revenire

Singura parte pozitivă a pierderii unui jucător în pragul pauzei este tocmai asta. Lopetegui a avut timp să-și reorganizeze echipa și să stabilească tactica adecvată pentru a întoarce jocul. Antrenorul, chestionat în ultimele zile cu privire la rezultatele din La Liga, a lovit încă o dată masa. Sevilla a brodat-o și a depășit cu mult un Krasnodar bătut de asaltul Seviliei.

La doar cinci minute după ce a părăsit vestiarul, Sevilla a tras deja de două ori la poartă și a forțat un corner. Ar fi punctul cheie pentru întreaga a doua repriză până când vor veni golurile și Krasnodar a trebuit să facă un pas înainte. Încercările echipei andaluze au continuat: Munir, Rakitic, a Oscar Rodriguez care a profitat de intrarea sa în prima repriză. Dar a apărut întotdeauna Safonov. A trebuit să continui fără a coborî garda în apărare. Mai ales că Berg, mereu în frâu, nu a încetat să încerce să atace partea din spate.

Sevilla înscrie 1-2 împotriva Krasnodar Reuters

Prada ar sosi pentru oamenii lui Lopetegui în două loturi și cu En-Nesyri ca protagonist principal. Atacantul, recent încorporat în anii '60, a egalat meciul profitând de o neglijare de către apărarea vizitatorilor. Presiunea ridicată a dat roade și marcatorul nu a iertat o lovitură cu capul în zonă. 2-2 a dat un aer foarte diferit meciului.

Încă călăreau pe creasta valului. Ei bine, încrezător, cu ritm. Sevilla l-a dorit pe al treilea. Cu menținerea presiunii ofensive din minutele anterioare, ar fi suficient. Și în '72, după o respingere, En-Nesyri stătea rege al nopții cu o dublă în mai puțin de cincisprezece minute și un 3-2 sub sarcina sa. Trebuia doar să ții scorul pentru a rămâne neînvins.

Krasnodarul a încercat. Cu toate acestea, ocaziile nu au fost nici clare, nici foarte periculoase. Un alt centru care caută în urmă supravegherea Sevillei, dar nici un risc major pentru un Vacklic Că singurul mod în care s-ar putea potrivi era cu vina lui. Chiar și En-Nesyri și-a atins cel de-al treilea obiectiv al nopții. S-a făcut, de asemenea, în ciuda timpul de accidentare bile pompate. Absența lui Navas abia s-a observat în al doilea 45 ', iar Sevilla a dat o întoarcere de 180 de grade unei nopți care părea să fie panică.

Sevilla 3-2 Krasnodar

Sevilla: Vaclík; Jesús Navas, Koundé (Óscar Rodríguez, 34 '), Diego Carlos, Escudero (Acuña, 34'); Gudelj, Jordán (Fernando, 60 '); Ocampos, Rakitic, Munir (En-Nesyri, 60 '); și De Jong (Rekik, 83 ').

Krasnodar: Saphonov; Cristian Ramínez (Sorokin, 46 '), Martynóvich, Kaio, Chermov; Olsson, Gazinski, Utkin (Wanderson, 75 '); Suleymanov, Berg și Sabua (Spertsyan, 34 ') (Claesson, 65').

Obiective: 0-1, 17 'Suleymanov; 0-2, 21 'Berg (p.); 1-2, 42 'Rakitic; 2-2, 69 'En-Nesyri. 3-2, 72 'En-Nesyri.

Arbitru: Felix Brych (Germania). Sevillista Jesús Navas (m.45 '+ 4) a fost eliminat cu roșu direct pentru comiterea unui fault făcând o acțiune de gol clar.

Incidente: Meci din a treia zi în grupa E a Ligii Campionilor disputat pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán.