Sevilla va fi în finala Ligii Europa după ce a învins-o pe Shaktar Donețk cu 3-1 în manșa secundă a semifinalelor disputate la Sánchez Pizjuán. Hispanicii se califică astfel pentru a cincea finală europeană, a treia finală consecutivă în această competiție. Ultimele patru au fost câștigate și de data aceasta ultimul obstacol este Liverpool-ul lui Jurgen Kloop care l-a eliminat pe Villareal. Din primul moment, un Sevilla a fost văzut conștient că trebuie să suporte greutatea meciului și l-a arătat de la început. Cu o presiune foarte avansată, el a profitat de primul eșec al centralelor ucrainene de a trece înainte. Greșeala lui Kucher a fost folosită de Gameiro pentru a-l pune pe primul pe contul său. Sevilla, cu obiectivul, era în creștere și trecerea minutelor a făcut să pară că al doilea de la Sevilla a fost mai aproape decât primul de la ucraineni. Dar acesta este fotbalul și când am ajuns în ultimul minut al primei reprize, Eduardo a definit cu măiestrie un contra perfect condus de Taison, care a echilibrat meciul. Așa că s-a odihnit.

Sevilla fost

Începutul reprizei a doua nu ar fi putut fi mai bun pentru Sevilla. Gameiro a preluat o pasă de la Krychowiak pentru a-l pune pe al doilea la Sevilla și Mariano, cu un șut precis din afara zonei, a marcat al treilea, primul pentru contul său de scor la Sevilla. Cu scorul favorabil, Sevilla a căzut înapoi și a pariat totul pe unul contra care ar sfârși prin a închide meciul. Ambele echipe au făcut schimbări, iar meciul a pierdut uneori scânteia pe care o oferise în primele 60 de minute. Shaktar a încercat totul, dar apărarea Sevilla a fost de netrecut. Sevilla se califică în finala din 18 mai, la Basel, și va avea ocazia să realizeze ceva istoric: trei titluri europene la rând, lucru pe care nicio echipă nu l-a realizat vreodată.

Puncte cheie

1. Sevilla a început prin înecarea presiunii ucrainenilor, conștienți de stilul pe care jucătorii brazilieni l-au implantat în Shaktar. Astfel, a fost 1-0 după o pierdere a mingii de către centrele echipei antrenate de Lucescu.

Două. Când Sevilla a fost mai bun și a avut șanse clare să stabilească 2-0, ucrainenii au egalat, materializând un contraatac de carte. Shaktar a băgat frica în corpul Sevilla când a prins mingea cu spații în trei sferturi din terenul Sevillei.

3. Unay Emery, cu pierderea lui Krohn Dehli, a întărit aripa dreaptă cu un lateral dublu (Mariano-Coke) care a ajuns să-i dea un rezultat extraordinar cu premiul golului brazilianului care a pus terenul în mijloc.

4. Sevilla, cu rezultatul în favoarea lor, a reușit să se retragă și să lanseze contraatacuri periculoase cu viteza lui Gameiro și Vitolo și nu a suferit excesiv împotriva unui Shaktar care a atârnat numeroase mingi în care Soria era foarte încrezător.

5. Sevilla se va confrunta cu Liverpool pe 18 mai pe stadionul olimpic din Basel în finala Ligii Europa (20:45). Al treilea la rând pentru Sevilla, ceva istoric pe care nicio echipă nu l-a realizat până acum.

Protagonistul

Kevin Gameiro, cu dublul său, a marcat un total de 28 de goluri pe tot parcursul sezonului între Copa del Rey, Europa League, Liga Campionilor și competiția internă. Francezul este o pacoste totală, cu un vârf de viteză care îl face o durere de cap pentru apărările rivale. Astăzi l-a învins pe Shaktar în două eșecuri cu mingi în spatele centrelor pe care francezul le-a controlat, a alergat și a ajuns să se materializeze. Deschamps are aici un înlocuitor perfect pentru pierderea neașteptată a lui Benzema în fața atacantului francez în Eurocupul de vară.

Marele scop

Sevilla a avertizat și a ajuns să ierte. Și se știe deja că cine iartă ajunge să-l plătească. Chiar înainte de pauză, când cele mai multe daune psihice au fost provocate de un gol, cei patru jucători care au atacat Shaktar au tras un contraatac de carte care s-a încheiat cu o pasă filtrată în spatele lui Rami de Taison, astfel încât Eduardo, cu o frumoasă întorsătură a gleznei, l-a înșelat pe David Soria în primul șut la poartă al ucrainenilor. Joc frumos care a egalat jocul chiar înainte ca arbitrul olandez să lanseze sfârșitul primelor patruzeci și cinci de minute.

Fișa cu date

Stadionul Sánchez Pizjuán

Bjorn Kuipers (HOL)

Sevilla (Unay Emery): Soria; Mariano, Rami, Carriço, Tremoulinas (Escudero); Krychowiak, N´Zonzi, Banega (Cristoforo); Cola, Vitolo și Gameiro (Iborra).

Shaktar Donetsk (Lucescu): Pyatov; Srna, Kucher, Rakintsky, Ismaily; Stepanenko, Malyshev, Kovalennko; Marlos (Wellington Nem), Taison (Bernard) și Eduardo (Dentinho).

Goluri: Gameiro (9 ′) și Eduardo (43 ′), Gameiro (46 ′), Mariano (58 ′).

Incidente: meci corespunzător etapei a doua a semifinalelor Europa League cu 60.000 de spectatori, unde arbitrul olandez Kuipers i-a admonestat pe Banega și Vitolo de Sevilla și Rakintsky, Kucher, Marlos, Srna, Eduardo, Stepanenko și Ismaily la Shaktar.