• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • E-mail
  • La imprimare

MADRID - Echipa de baschet feminin din Argentina a învins Rusia cu 67-65 în sferturile de finală în prelungiri și continuă în semifinalele Cupei Mondiale U19, care are loc în capitala thailandeză, și va lupta pentru medalii împotriva Lituaniei sau Spaniei.

sferturile finală

Meciul a fost foarte egal între aceste două echipe care au ajuns în sferturile de finală cu același număr de înfrângeri în faza precedentă, două, și care au optat în cele din urmă pentru țara sud-americană.

Primele minute au fost o întoarcere constantă a ambelor echipe. Niciunul nu a reușit să-și impună în mod clar dominarea pe teren, deși câteva tripluri urmate de Ornella Santana și Nadia Flores, i-au făcut pe argentinieni să plece la sfârșitul primului sfert cu un avantaj de cinci puncte.

A doua perioadă a început în aceeași ordine de idei, deși rușii și-au sporit potențialul defensiv și au fost neobosiți în timpul recuperărilor, în special Tatiana Petrushina.

Argentinienii, incapabili să profite de jocul lor exterior, au recurs la individualități și, datorită acestui fapt, s-au odihnit cu trei puncte în sus, 33-30.

După pauză, imaginea s-a schimbat total. Rusia a ieșit mai motivată și a impus un ritm de joc mult mai intens decât în ​​primele sferturi, parțial loviturilor Anastasiei Logunova, care a marcat mai multe coșuri din perimetrul de doi metri.

În ultimele minute, rușii au fost în fața argentinienilor, deși au știut să reacționeze cu brio, grație calității lui Andrea Boquete, care cu 18 puncte a fost golgheterul meciului, și a forțat prelungirea, după o remiză la 59.

În prelungire, Argentina a știut să controleze mai bine mingea și să depășească presiunea defensivă a rușilor până când au câștigat meciul 67-65.

SINTEZA MATCH:
ARGENTINA (67) (20 + 13 + 6 + 20 + 8): Santana (7), Flores (4), Burani (12), Pavicich (4) și González (11) -chintet inițial-, Rocio Pérez (-), D'Urso (-), Boquete (18), Budini (- ), Kraft (9), Natacha Pérez (-) și Melo (2).
RUSIA (65) (15 + 15 + 13 + 16 + 6): Ostroukhova (10), Petrushina (13), Kiryanova (10), Logunova (14) și Loginova (10) -cvintetul inițial- Panevina (-), Tarasova (4), Zlyvko (-), Shilova (4), Dorosheva ( -), Grigoryeva (-) și Paskalenko (-).

INCIDENTE: meci disputat la Bangkok (Thailanda), corespunzător sferturilor de finală ale Cupei Mondiale U19 feminine.

VOR JUCA ÎMPOTRIVA SPANIEI
Echipa spaniolă feminină U19 a obținut calificarea în semifinalele Cupei Mondiale din categoria care are loc în Thailanda, învingând Lituania cu 47-79 în sferturile de finală.

Echipa spaniolă își va juca semifinala împotriva Argentinei, care a învins Rusia cu 67-65.

Echipa spaniolă și-a arătat superioritatea, la fel ca în toate meciurile jucate până acum, întrucât au fost deasupra tabloului de bord pe tot parcursul meciului.

Elevii lui Luca Mondelo au rupt ciocnirea cu un al treilea sfert spectaculos care a avut ca rezultat un venit de 15 puncte pentru spanioli, în al patrulea au continuat cu jocul lor bun și au terminat jocul cu o diferență de 32 de puncte.

În echipa spaniolă s-a remarcat baza galiciană Cristina Ouviña, care a contribuit cu 19 puncte și centrul Vanessa Ble care a adunat 9 recuperări.

Cu această victorie s-au împlinit așteptările antrenorului Lucas Mondelo, care a declarat într-un interviu acordat Federației Spaniole înainte de sferturile de finală că a considerat Lituania „câștigabilă”, deși a subliniat că este actuala campioană europeană.