Cupa sufocă oamenii lui Quique Hernández, care, departe de a reacționa, suferă o înfrângere răsunătoare

Departe de a fi punctul de cotitură din care să construiești reacția la un început rău de sezon, meciul de Cupă jucat de Hercules la Las Palmas s-a transformat într-o băutură proastă nu numai amară, ci și lungă. La fel de mult ca minutele pe care oamenii lui Quique Hernández au fost în urmă pe tabela de marcaj, lucru care s-a întâmplat la 9 minute de joc. Chrisantus, într-o definiție rapidă la marginea zonei, și-a înarmat piciorul pentru a îndepărta mingea de Aulestia, care nu a putut face statuia decât după combinația rapidă care a permis echipei canare să creeze jocul.

Planul echipei Alicante a fost astfel dezarmat, care până acum apăsase bine ieșirea mingii și păstrase ordinea în câmpul lor. Dar lovitura i-a afectat prea mult pe oamenii săi, care șapte minute mai târziu au suferit o altă lovitură când Héctor Font a doborât în ​​mod clar un jucător local care avea să se ocupe de transformarea lui Momo.

Timp de o jumătate de oră, Hercules a încercat să înoate împotriva curentului și să creeze pericol în calmul cu care discipolii lui Lobera s-au confruntat cu egalitatea, dar el nu a reușit. Ferreiro a încercat de câteva ori pentru formația sa, dar nu i-a lipsit curajul să plaseze mingea acolo unde era necesar. Doar cea a lui Sardinero din stânga, după care mingea a ajuns la Dioni, poate fi considerată o oportunitate pentru Herculaneum.

Reacția de la Alicante a fost așteptată pentru a doua repriză, cu un gol care a încercat să-l aducă în joc, dar nu a fost timp să-și imagineze. La doar un minut după ce fluierul lui Valdés Aller trecuse pentru ca Tana să găsească mingea în interiorul zonei fără opoziția lui Escassi sau a oricăruia dintre cei doi coechipieri care erau lângă ea. Un 3-0 care a devenit deja irecuperabil pentru o echipă care nu găsește la ce să se țină și care va rămâne în afara lui Alicante câteva zile în așteptarea meciului din Soria împotriva Numancia și, cine știe, dacă are un nou antrenor ca o căutare disperată pentru a încerca să găsească calea.