Shermadini, cu 24 de puncte, conduce aurinegros în Santiago Martín

Știri salvate în profilul dvs.

debutează

Darion Atkins în timpul unei lovituri în meci. eldia.es

Iberostar Tenerife și-a finalizat marți debutul în Liga Campionilor FIBA, câștigând 81-67 acasă la Nizhny Novgorod într-un meci foarte egal și care a fost decis într-un bun al treilea sfert al tenerifeilor care au reușit să urce până la 17 puncte diferență (56-39).

Deși echipa Tenerife a dominat meciul aproape de la început, adevărul este că rusul Novgorod nu și-a coborât niciodată brațele și a rămas mereu în viață în meci. Chiar și atunci când insularii au scăzut cu 17 puncte în al treilea trimestru, au reușit să reducă diferența și să intre din nou în ciocnire.

Un sfert pentru fiecare echipă înainte de a ajunge la pauză. Perechea Huertas-Shermadini a dat mult joc și a fost un coșmar pentru apărarea rusă care nu a știut niciodată cum să-i oprească. Asta a însemnat că au plecat la sfârșitul primului sfert cu zece puncte în sus (24-14).

Nizhny Nogorov, foarte reușit din linia exterioară, a știut să reacționeze la timp și a profitat de schimbările locale pentru a se apropia pe tabela de marcaj și a ajunge într-un punct (34-33) cu două minute rămase pentru a ajunge la pauză.

Două acțiuni exterioare bune ale lui Sasu Salin după pauză au dus la o nouă „decolare” pentru tinereni pe tabela de marcaj și au ajuns la 17 puncte (56-39), în minutul 26.

A fost momentul în care a reapărut jucătorul rus Anton Astapkovich care, cu cinci puncte la rând, și-a încurajat echipa să se apropie pe tabela de marcaj. Parțial 2-12 pentru Novgorod a însemnat o nouă egalitate pe tabela de marcaj (58-51), ceea ce a determinat un nou timp pentru Txus Vidorreta să încerce să oprească succesul vizitatorului.

Cu Shermadini pe teren în ultimul sfert, echipa rusă a avut deja probleme în apărare. Pivotul Iberostar Tenerife, foarte activ pe tot parcursul jocului, a profitat de apărarea rivală pentru a-și conduce coechipierii și a-i îndruma spre victorie.