Echipa lui Diego Martínez a pierdut cu 1-0 în fața PSV Eindhoven

înfrângere

Granada CF pierdut în această joi în Estadio Nuevo Los Cármenes împotriva PSV Eindhoven 0-1, prima înfrângere a echipei spaniole în acest sezon în competiția continentală care, totuși, nu împiedică califică-te în optimile de finală ale Ligii Europa mulțumită înfrângerii grecului PAOK împotriva cipriotei Omonia Nicosia (2-1), în celălalt meci al grupei.

Un gol al olandezilor Donyell Malen În secțiunea finală a primei reprize, a permis unui PSV să câștige, ceea ce a fost mai bun pentru o oră împotriva Granada, care a presat în căutarea, cel puțin, a unui egal în ultima jumătate de oră și care a acumulat o mulțime de șanse să o obțină.

Echipa vizitatoră a dorit să suporte din start greutatea șocului, deși prima dată a fost pentru andaluzi cu o lovitură de cap pe portughezul Domingos Duarte după o lovitură de colț.

PSV și-a consolidat dominația din posesia mingii iar olandezul Donyell Malen a irosit o opțiune clară de a marca în minutul 20, deoarece șutul său strâns nu a găsit un gol.
Granada a răspuns, încercând să profite de golurile lăsate în urmă de un PSV ofensiv cu viteză, cu un șut într-o poziție sinceră a lui Roberto Soldado care a respins apărarea rivală.

Portarul portughez Rui Silva a intervenit cu succes într-o lovitură liberă directă a echipei germane Philipp Max, care a creat mult pericol pe aripa stângă a careului Eindhoven.
Când se părea că Granada controlează mai bine PSV, era 0-1, în minutul 38, în a unsprezecea sosire a lui Max de partea lui pentru a pune un centru scăzut pe care Malen l-a terminat primul.

Înainte de pauză, echipa condusă de Diego Martínez din mingi a reușit să egaleze, care încă o zi a fost una dintre cele mai bune arme ofensive ale sale, dar șutul lui Germán Sánchez a ieșit afară.

Scenariul jocului nu a variat mult după pauză, deoarece PSV a continuat să comande, care s-a bucurat de o altă șansă bună în cizmele olandezului Denzel Dumfries, care l-a făcut să lucreze pe Rui Silva.

Diego Martínez a încercat să-l activeze pe al său odată cu intrarea pe teren a francezului Dimitri Foulquier și a columbianului Luis Suárez, care ar putea fi supus unui penalty de către portarul elvețian Yvon Mvogo, pe care arbitrul nu l-a fluierat, la prima minge pe care a atins.

Înlocuirile l-au îmbunătățit pe Granada, care s-a bucurat de două șanse clare de a remiza prin venezuelenii Darwin Machís, cel mai bun jucător local, și Yangel Herrera, deși niciunul dintre ei nu a reușit să termine bine.

Jocul a fost foarte deschis în ultima jumătate de oră și ambii portari i-au salvat pe ai lor, Rui Silva împotriva israelianului Eran Zahavi și Mvogo împotriva, din nou, a lui Yangel Herrera.

Granada a căutat cu toată egalitatea în treapta finală a jocului, ajungând regulat și cu relativă claritate în zona rivală împotriva unui PSV axat pe apărarea veniturilor sale și care, în final, a realizat, ca echipă spaniolă, și clasificarea sa matematică pentru faza următoare.

FIȘA CU DATE
0 - Granada CF: Rui Silva; Vallejo, Domingos Duarte, Germán (Foulquier, m.56), Carlos Neva; Gonalons, Yangel Herrera, Luis Milla (Jorge Molina, m.76); Alberto Soro (Luis Suárez, m.56), Machís și Soldado (Antonio Puertas, m.83).
1 - PSV Eindhoven: Mvogo, Dumfries (Baumgartl, m.71), Teze, Boscagli, Max; Sangaré, Rosario, Gotze; Madueke (Zahavi, m.38) (Hendrix, m.88) Gapko și Malen.
Obiective: 0-1, m.38: Malen.
Arbitru: Roi Reinshreiber (Israel). El le-a arătat carton galben localnicilor Domingos Duarte (m.18), Germán (m.27) și Machís (m.76), precum și vizitatorilor Sangaré (m.40) și Gotze (m.61).
Incidente: Meci corespunzător celei de-a cincea zile a grupei E din Europa League disputat pe stadionul Nuevo Los Cármenes din Granada cu ușile închise