italia

Echipa italiană de fotbal nu a depășit egalul cu 1-1 împotriva Ucrainei într-un amical disputat pe stadionul Marassi din Genova (nord) și nu a cunoscut o victorie de mai bine de patru luni.

Echipa națională a lui Roberto Mancini a avansat grație lui Federico Bernardeschi, dar a primit remiza ucraineană de la Ruslan Malinovsky, care a lovit și transversala cu o lovitură liberă directă care ar fi putut da Ucrainei victoria.

Italia a fost superioară în prima repriză și la începutul repornirii, dar și-a pierdut încrederea după ce a cedat 1-1 și a înlănțuit un alt joc fără să câștige; „azzurri” au câștigat un singur meci în ultimele unsprezece luni, un parcurs de 2-1 în mai împotriva Arabiei Saudite.

Echipa italiană a ieșit pe teren cu o cămașă ștampilată cu inscripția „Genova în inimă” pentru a aduce un omagiu victimelor prăbușirii Podului Morandi, care a provocat 43 de morți pe 14 august.

"Azzurri", care a semnat o deznădăjduire istorică cu Gian Piero Ventura pe bancă, nefiind calificat pentru ultima Cupă Mondială, s-a confruntat cu o Ucraina potrivită, care și-a început Liga Națiunilor cu două victorii.

Antrenorul italian, Roberto Mancini, care a fost chemat în mai anul trecut pentru a conduce un nou curs, a asigurat în conferința de presă dinaintea duelului că este important să „înceapă jocurile câștigătoare” pentru a recâștiga senzații și echipa sa a sărit pe teren agresiv.

Leonardo Bonucci a scos golul din avantaj la 8 minute de joc cu un voleu pe care portarul Andriy Pyatov a reușit să-l șteargă în timp ce Lorenzo Insigne a iertat o bună ocazie trăgând din interiorul zonei în 22.

După un început cu ritmuri ridicate, Italia a avut mai puțină libertate împotriva unei Ucrainei care s-a închis în apărare așteptând spații pe contraatac și care a reușit să apere egalitatea la zero până la pauză.

Cu puțin înainte, în minutul 43, cele două echipe au întrerupt competiția pentru a se alătura într-un lung aplaud cu fanii lui Marassi pentru a onora amintirea persoanelor care au murit în tragedia Podului Morandi.

Italia a ieșit puternică la începutul repornirii și presiunea lor a fost răsplătită în 55, când portarul Pyatov, care a jucat într-o mare performanță până în acel moment, nu a reușit să oprească un șut al lui Bernardeschi, cu mingea care a sărit între ochiuri.

După ce au continuat, italienii au avut o altă ocazie extraordinară cu Federico Chiesa, dar extrema Fiorentina a pierdut-o, iar Ucraina, în prima lor oportunitate reală de gol, a obținut egalul datorită lui Malinkovsky, mijlocașul belgian Genk (m.62).

Echipa lui Andriy Shevchenko a câștigat încredere, care a scos chiar avantajul în 71, când din nou Malinovsky a lovit o lovitură liberă pe transversală; apoi Taras Stepanenko a fost cel care a abordat poarta cu o lovitură de cap salvată de portarul Gianluigi Donnarumma.

În secțiunea finală, Italia a încercat să se reorganizeze pentru a căuta victoria, deși Ucraina a avut cea mai bună șansă, cu un șut cu piciorul stâng al tânărului talent al lui Dinamo Kiev Viktor Tsygankov care a terminat cu câțiva centimetri (m.79).

Pentru Italia, ultima lovitură a fost a lui Bonucci (m.85), cu o lovitură de cap care a putut să evite un alt rezultat dezamăgitor, primit cu un fluier de la fanii Marassi.

Foaie de meci:

1. Italia: Donnarumma; Florenzi, Bonucci, Chiellini, Biraghi; Verratti, Jorginho, Barella; Chiesa, Insigne, Bernardeschi. Au jucat, de asemenea, Immobile, Bonaventura, Pellegrini, Berardi, Piccini și Criscito.

1. Ucraina: Pyatov; Karavaev, Burda, Rakitsky, Matvienko; Sydorchuk, Marlos, Zinchenko, Malinovsky, Konoplyanka; Yaremchuk. Au mai jucat Tsygankov, Stepanenko, Petryak, Kravets, Grivțov și Butko.

Obiective: 1-0, m.55: Bernardeschi; 1-1, m.62: Malinovsky.

Arbitru: Rade Obrenovic (ESL). El le-a arătat carton galben localnicilor Verratti (m.51) și Chiesa (m.93) și vizitatorilor Rakitsky (m.36) și Burda (m.47).

Incidente: Meci amical disputat pe stadionul Marassi din Genova (nordul Italiei) în fața a 12.000 de spectatori pentru un venit de 105.000 de euro. EFE